Stolica Japonii, czyli Tokio. To ogromna, azjatycka metropolia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Na brak atrakcji tutaj zdecydowanie nie można narzekać. To miasto, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Jeśli w najbliższym czasie wybieracie się do Tokio to świetnie trafiliście. W tym wpisie zamieszczę wszelkie informacje praktyczne, które mogą okazać się przydatne podczas planowania wycieczki do Tokio.

Tokio to stolica oraz największe miasto Japonii, położone na wyspie Honsiu. To największy obszar metropolitarny na świecie, zamieszkiwany przez ponad 38 milionów ludzi. Stolica jest centrum politycznym, handlowym, finansowym, edukacyjnym i medialnym kraju. Również wśród turystów miasto cieszy się ogromną popularnością. Tokio swoim ogromem może nieco przerażać, jednakże samodzielne zwiedzanie japońskiej stolicy nie jest niczym strasznym. W tym wpisie znajdziecie różnego rodzaju praktyczne informacje, które pomogą Wam w organizacji wycieczki do Tokio. Nie zabraknie także wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne na miejscu.

Dzielnica Shubuya w Tokio, stolicy Japonii.
Tokio to ogromna metropolia, w której ciężko mówić o nudzie.

Tokio – informacje praktyczne

We wpisie tym pokażę Wam, jak najłatwiej dolecieć do Tokio. Wspomnę również o kosztach transferu lotniskowego między lotniskiem Narita a centrum miasta. Pokażę Wam przykładowe ceny hoteli, jak korzystać najłatwiej z metra czy jak korzystać z Internetu. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj sporo odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Jeśli czegoś brakuje, zostawcie komentarz pod postem. Może będę w stanie akurat jakoś pomóc.

Loty do Tokio

Na wstępie należy podkreślić, że stolica Japonii obsługiwana jest przez dwa międzynarodowe porty lotnicze: Narita oraz Haneda. Większość lotów z Europy lata na Naritę, która położona jest nieco dalej od centrum miasta niż lotnisko Haneda. Ja leciałem właśnie na lotnisko Narita, dlatego też na tym lotnisku się dzisiaj skupię. Do stolicy Japonii lata mnóstwo linii lotniczych, więc wybór jest spory. Ja poniżej przedstawię kilka możliwości.

Lotnisko Narita w Tokio posiada dwa terminale. Dla przykładu Polskie Linie Lotnicze LOT korzystają z Terminala 1.
Lotnisko Narita w Tokio posiada dwa terminale. Dla przykładu Polskie Linie Lotnicze LOT korzystają z Terminala 1.

Bezpośredni lot z Warszawy

Myślę, że dla większości osób to właśnie najwygodniejsza opcja, czyli bezpośredni lot z Warszawy obsługiwany przez Polskie Linie Lotnicze LOT. W późnych godzinach wieczornych wsiadacie do samolotu na lotnisku Chopina, a po niespełna 13 godzinach lotu meldujecie się na lotnisku Narita w Japonii. Oczywiście swoją podróż możecie rozpocząć także na większości innych lotnisk w Polsce i skorzystać z wygodnej przesiadki na warszawskim lotnisku.

W ostatniej promocji LOT-u z okazji Black Friday można było upolować Tokio za niespełna 3700zł, w opcji z bagażem rejestrowanym.

Cena lotów do Tokio podczas promocji z okazji Black Friday w Polskich Liniach Lotniczych LOT.
Cena lotów do Tokio podczas promocji z okazji Black Friday w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Zdarzają się i jeszcze ciekawsze promocje. Jak chociażby ta, którą dzisiaj mogliśmy znaleźć na portalu Fly4Free, gdzie loty dostępne były za ok. 2500zł. Ja od siebie polecam również zaglądanie na stronę polskiego narodowego przewoźnika w środy, kiedy to obowiązuje promocja „Szalona Środa”, w ramach której wybrane kierunki dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Wypatrujcie tam wtedy Tokio. 🙂

Bezpośrednie loty z innych europejskich lotnisk

Sporo europejskich przewoźników oferuje obecnie loty na lotnisko Narita w Tokio. Wśród nich możemy znaleźć takie linie jak Finnair, Turkish Airlines, Air France, KLM, czy SWISS. Wszystkie te linie obecne są aktualnie w Polsce, więc możecie skorzystać z połączeń przesiadkowych. A być może ktoś z Was mieszka w pobliżu głównych baz tych linii lotniczych. Wiem, że na bloga zagląda także sporo osób mieszkających za granicą, a jednym z popularniejszych krajów jest chociażby Holandia. 🙂 Dlatego w nagłówku użyłem też określenia „bezpośrednie”. Chciałem w ten sposób też podkreślić jeszcze jedną rzecz. Mianowicie to, że loty z Europy będą lotami długimi, co nie dla każdego jest komfortowe. Dla tych osób mam jeszcze inne rozwiązanie, ale o tym nieco niżej.

Samolot linii Finnair na lotnisku w Helsinkach.
Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić lot liniami Finnair z Helsinek. 🙂

Warto także dodać, że na kilku europejskich lotniskach obecni są także kluczowi japońscy przewoźnicy, czyli należące do sojuszu Oneworld linie Japan Airlines oraz wchodzące w skład Star Alliance linie lotnicze ANA, czyli All Nippon Airways. Zarówno jedne linie, jak i drugie to zdecydowanie światowa czołówka, jeśli chodzi o transport lotniczy. W prestiżowym rankingu Skytrax ANA to obecnie trzecie najlepsze linie na świecie, natomiast Japan Airlines plasuje się jedynie dwie pozycje niżej.

Loty przesiadkowe w krajach arabskich

Tej opcji postanowiłem poświęcić osobny akapit, gdyż jest to opcja godne rozważenia w szczególności przez te osoby, które na samą myśl o bardzo długim locie dostają gęsiej skórki. Korzystając z arabskich linii lotniczych typu Emirates czy Qatar Airways mamy przesiadkę na Bliskim Wschodzie. Lot z Warszawy do Kataru trwa ok. 5 i pół godziny. Stamtąd do Tokio czeka nas kolejny lot, który potrwa jeszcze 9 czy 10 godzin. Wiem, że nie wygląda to tak samo atrakcyjnie jak w przypadku lotów np. do Tajlandii, gdzie ten drugi odcinek jest znacznie krótszy niż w przypadku Tokio, ale może mimo wszystko dla kogoś ta opcja z przesiadką w Katarze czy Emiratach Arabskich okaże się wygodna. Trzeba jednak pamiętać, że po dodaniu czasu przesiadki podróż do Japonii potrwa zapewne kilka godzin dłużej.

Dojazd z lotniska Tokio Narita do centrum Tokio – informacje praktyczne

Port lotniczy Tokio Narita położony jest ok. 65 kilometrów od centrum Tokio. Należy więc o tym pamiętać, że po bardzo długim locie z Europy czeka Was jeszcze dość długa podróż pociągiem do miasta. Najłatwiejszą formą transportu między lotniskiem Narita a centrum Tokio jest pociąg Narita Express.

Ja musiałem dostać się na stację Shinjuku w Tokio, więc pociąg Narita Express uznałem za najłatwiejszą formę transportu. Wygodnie i bez przesiadek. Czas przejazdu natomiast to ok. 80 minut. Bilet kupiłem online tutaj, kilka dni przed wylotem do Japonii. Zdecydowałem się na zakupienie biletu w dwie strony w ramach pakietu za 5 000 jenów (ok. 134zł). Ta opcja jest nieco tańsza i odpowiednia dla tych osób, które w Japonii nie zostają na dłużej niż 2 tygodnie, gdyż taka jest właśnie ważność biletu.

Jak wspomniałem wcześniej, bilet kupiłem online, jednak na lotnisku Narita musiałem udać się do stanowiska kolei japońskich ze swoim paszportem, by bilet odebrać i zrobić rezerwację na konkretny pociąg i konkretne miejsce. Rezerwacja miejsca możliwa była także online, ale nie robiłem tego, gdyż nie wiedziałem na który pociąg uda mi się dokładnie zdążyć.

W biurze kolei japońskich trzeba liczyć się ze sporą kolejką, jednakże wszystko idzie tam bardzo sprawnie. Już w kolejce podchodzi do nas ktoś z obsługi, kto pyta co dokładnie potrzebujemy. Pan wypisał mi jakiś bilecik, dzięki czemu Pani w kasie od razu wiedziała po co przyszedłem. Jak ktoś stał w złej kolejce to też dowiedział się o tym wcześniej, a życzliwy Pan zawsze wskazał drogę czy zaprowadził nawet tam gdzie trzeba. <3

Zakwaterowanie w Tokio

Jak już wcześniej wspomniałem, Tokio jest ogromne. Wybranie odpowiedniej lokalizacji na nocleg może początkowo być nieco przytłaczające. Stolica Japonii zdecydowanie nie jest miastem takim jak znamy z Europy, gdzie łatwo możemy wskazać to pożądane przez wszystkich „centrum”. Gdzie więc zatrzymać się w Tokio?

Ja postawiłem na hotel w okolicach stacji Shinjuku i zatrzymałem się w hotelu APA Hotel Higashi Shinjuku Kabukicho Tower. To bardzo popularna sieć hoteli w Tokio. Blisko siebie znajdowały się aż trzy różne hotele tej sieci. My nawet początkowo weszliśmy nie do tego co trzeba. Podobnie zresztą jak kilku innych turystów. 😀

Na samym początku muszę wspomnieć, że lokalizacja hotelu jest bardzo dobra. Ze stacji Shinjuku spacer zajął może 15 minut. Najbliższa stacja metra to natomiast Higashi-Shinjuku, skąd dzielą Was tylko cztery przystanki od słynnej dzielnicy Shibuya.

Budynek hotelu sieci APA. To bardzo popularna sieć hoteli w Tokio. W bardzo bliskim sąsiedztwie można często zobaczyć kilka hoteli tej sieci.
Jeden z kilku hoteli sieci APA znajdujących się w okolicy, gdzie się zatrzymałem.

Należy jednak podkreślić, że same pokoje hotelowe są naprawdę bardzo małe. Ale z tym chyba w Tokio trzeba się po prostu liczyć. Jednakże w pokoju było naprawdę wszystko, co do szczęścia potrzebne. W samym hotelu również znajdowało się sporo przydatnych rzeczy: automaty z napojami, maszyny z kostkami lodu, ogólnodostępne mikrofalówki. Na plus zasługuje także możliwość zrobienia sobie pranie za naprawdę małe pieniądze (500 jenów pranie + 100 jenów suszenie, jednak należy pamiętać, że przy jakiś grubszych ciuchach suszenie będzie trzeba zrobić pewnie 2 razy jak i nie 3).

Metro w Tokio

Tokio posiada bardzo rozbudowaną sieć transportu publicznego. Najsprawniej po mieście możecie poruszać się oczywiście metrem, które składa się z 13 linii. Tokijskie metro obsługiwane jest przez dwie firmy: Tokyo Metro i Toei Subway.

Mapa metra w Tokio.
Mapa metra w Tokio. Źródło: https://www.tokyometro.jp/en/subwaymap/index.html

Mapa na pierwszy rzut oka może przerażać, ale jak to mówią, nie taki diabeł straszny! Metro w Tokio funkcjonuje naprawdę bardzo dobrze, natomiast stacje są bardzo dobrze oznaczone, więc naprawdę nie ma się czego obawiać. Jeśli chodzi natomiast o bilety to w moim przypadku najlepiej sprawdziła się karta Welcome Suica.

Welcome Suica to przedpłacona karta, której możemy używać w metrze do opłacania przejazdów. Nie musimy kupować żadnych biletów. Wystarczy, że odbijemy swoją kartą przy bramce wchodząc i wychodząc z metra. Z naszej karty zostanie pobrana odpowiednia kwota. Kartę w każdej chwili możemy doładować w automacie na stacji metra. Co więcej, kartą tą zapłacimy nie tylko za przejazdy, ale możemy używać jej jako środek płatniczy w niektórych sklepach czy automatach z przekąskami czy napojami.

Internet w Japonii – jak korzystać?

Dzisiejsze podróżowanie jest znacznie łatwiejsze, co w dużej mierze zawdzięczamy naszym smartfonom oraz dostępowi do Internetu. Obecnie w Europie nie musimy przejmować się kosztami, gdyż z Internetu korzystamy praktycznie tak samo jak we własnym kraju. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy lecimy nieco dalej, a rachunek nawet za przypadkowe i chwilowe połączenie z Internetem może być bardzo przykrą niespodzianką.

Na miejscu w Japonii oczywiście możemy kupić lokalną kartę SIM z pakietem internetu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także wypożyczenie przenośnego routera na czas swojego pobytu w kraju kwitnącej wiśni. Nie powiem Wam dokładnie jak cenowo wychodzą powyższe opcje, gdyż ja zdecydowałem się na jeszcze inne rozwiązanie.

Jeśli posiadacie smartfona z funkcją karty eSIM to najłatwiejszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z aplikacji Airalo. Korzystając z karty eSIM nie musicie fizycznie zmieniać karty w telefonie, co jest bardzo wygodne. Dodatkowo, korzystajac z mojego kodu MATEUS6699 możecie otrzymać 3 dolary zniżki na zakup swojej pierwszej karty. 🙂

Tokio – informacje praktyczne

Poniżej jeszcze kilka dodatkowych praktycznych informacji, które mogą okazać się przydatne podczas Waszej wizyty w Tokio.

 • w Japonii niezbyt mile widziane jest jedzenie podczas chodzenia. Przy wielu stoiskach z jedzeniem są miejsca przeznaczone do spożywania posiłków. Także w sklepach typu 7-eleven są często stoliki.
 • w biegu nie warto też jeść z innego powodu. Na ulicach nie uświadczycie też zbyt wielu koszy na śmieci. Należy liczyć się z tym, że śmieci trzeba często po prostu nosić ze sobą. Mimo małej ilości koszy, Tokio jest naprawdę bardzo czystym miastem.
 • automaty z napojami czy przekąskami są praktycznie na każdym kroku. Najczęściej możemy w nich płacić gotówką lub przedpłaconymi kartami typu Suica.
 • ogólnie jeśli chodzi o gotówkę to warto ją ze sobą zawsze mieć. Istnieje sporo miejsc, gdzie zapłacimy tylko gotówką. Tam gdzie można płacić kartą, zagraniczne karty Visa czy Mastercard działają bez żadnego problemu.
 • jeśli chodzi o jeny japońskie, bez większego problemu udało mi się je kupić we Wrocławiu. W kantorze w galerii Wroclavia dostałem jeny praktycznie od ręki.
 • na schodach w metrze stoimy zawsze po lewej stronie. Po lewej stronie także przemieszczamy się korytarzami w metrze. Chyba, że znaki na podłodze czy ścianie mówią inaczej. 🙂
 • w sklepach czy kawiarniach gdy płacimy za swoje zakupy to pieniądze kładziemy na specjalnie przeznaczonej do tego tacce. W 7-eleven natomiast pieniądze wkładamy do specjalnej maszyny, która wydaje nam resztę i paragon.
 • Tak, toalety w Japonii to tzw. washlety, które mają funkcję podmywania. Jeśli chcemy zadbać o większą prywatność to zawsze możemy włączyć sobie muzyczkę 😀

Gotowi na Tokio? 🙂

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Was przydatne, a dzięki temu wyjazd do Tokio będzie przyjemniejszy, łatwiejszy i nieco mniej stresujący. Tokio to miasto, które swoim ogromem czy ilością ludzi może początkowo nieco przerażać.  Sami jednak szybko zobaczycie, że pod względem logistycznym stolica Japonii jest bardzo łatwa do ogarnięcia! Natomiast samo miasto będzie zaskakiwać Was na każdym kroku. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będzie Wam się chciało wracać… . Tokio wciąga i ma mnóstwo do zaoferowania! Nie ważne ile dnia na  stolicę Japonii zaplanujemy – i tak pewnie będzie za mało. 🙂

Szukasz noclegu w Tokio?

Skorzystaj z platformy Booking.com, gdzie znajdziesz szeroki wybór noclegów w różnych zakresach cenowych. Rezerwując noclegi z moich linków przekierowujących do Booking.com ty nie płacisz nic więcej, ja natomiast otrzymuję małą prowizję od portalu, co pozwala mi się rozwijać i nadal tworzyć tego bloga. 🙂


Booking.com

Uważasz, że wpis jest przydatny? Udostępnij go i podziel się z tymi, którzy również mogą go potrzebować podczas planowania swojego wyjazdu do Sztokholmu Jeśli masz ochotę, możesz również mnie zaprosić na wirtualną kawę. 🙂

Komentarze

 • Kozica29
  Odpowiedz

  Również byłem w Tokio i zgadzam się z tym co piszesz tutaj!
  Piękne miasto i tak jak wspomniałeś, może nas przytłoczyć na początku ale szybko zmienia się to w zachwyt! ☺️

  • Mateusz
   Odpowiedz

   Tak, Tokio jest niesamowite! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *