Metro to w każdym dużym mieście najlepszy sposób na przemieszczanie się. W szybkim czasie możemy przedostać się z jednego końca miasta na drugi, z pominięciem korków na drogach, które są nieodłącznym elementem życia w dużym mieście. Metro w Sztokholmie to nie tylko doskonały środek transportu, ale także niezwykła galeria sztuki, które przyciąga turystów z całego świata.

Stockholms Tunelbana, bo tak po szwedzku nazywa się metro w Sztokholmie to jedyny tego typu system transportu zbiorowego w Szwecji. Pierwsza linia otwarta została w 1950 roku. Aktualnie sztokholmskie metro składa się ze 100 stacji, z których 47 to stacje podziemne, a 53 nadziemne. Najstarszą stacją jest Slussen, natomiast najnowszą – Skarpnäck.

Plan metra, źródło: http://tunnelbanakarta.se/tunnelbana-stockholm.jpg

Linie sztokholmskiego metra

Na tutejsze metro składają się trzy główne linie oznaczone różnymi kolorami, jednakże rzeczywista ilość obsługiwanych tras to 7. A wygląda to następująco:

Blå linjen (linia niebieska) – 20 stacji
  • T10 Kungsträdgården – Hjulsta
  • T12 Kungsträdgården – Akalla
Gröna linjen (linia zielona) – 49 stacji
  • T13 Norsborg – Ropsten
  • T14 Fruängen – Mörby Centrum
Röda linjen (linia czerwona) – 36 stacji
  • T17 Åkeshov – Skarpnäck
  • T18 Alvik – Farsta Strand
  • T19 Hässelby Strand – Hagsätra

Ceny biletów na metro w Sztokholmie

Jednorazowy bilet na metro w Sztokholmie kosztuje 43 korony i ważny jest przez 75 minut. Biorąc pod uwagę, że wiele ciekawych stacji znajduje się na linii niebieskiej, bez problemu w tym czasie kilka ładnych stacji można odwiedzić.

Bilet dobowy kosztuje 120SEK plus ja dopłacałem jeszcze 20SEK za kartę. Zdecydowanie mój najdroższy bilet dobowy w życiu (ok. 70zł). Nie wiem, czy dobowe można kupować jeszcze w wersji papierowej. Jednorazowe natomiast można, bo sam kupowałem w automacie, choć później nie bardzo wiedziałem co mam z nim zrobić. Jak się okazało, musiałem go pokazać Panu z obsługi, który siedzi przy bramkach i wtedy on otworzył mi bramkę. Mając kartę, po prostu ją odbijamy, podobnie jak w Londynie.

(Aktualizacja: wrzesień 2023) Aktualnie bilet jednorazowy kupowany w aplikacji kosztuje 39SEK, natomiast  za bilet 24-godzinny będziemy musieli zapłacić 165SEK. Co więcej, aby skorzystać z metra w Sztokholmie nie musimy tak naprawdę kupować żadnych biletów. Równie dobrze możemy skorzystać z naszej karty płatniczej, która ma możliwość płatności zbliżeniowych. Przykładamy do czytnika na bramce i gotowe. 🙂

Najładniejsze stacje w sztokholmskim metrze

Tak jak wcześniej wspomniałem, najbardziej popularne stacje znajdują się na linii niebieskiej i głównie na niej się skupiłem, gdyż byłem nieco ograniczony czasowo. Wyjątkiem była stacja Stadion, zlokalizowana na linii czerwonej (T14). Jednakże czym dłużej szperam po Internecie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że interesujących stacji jest sporo więcej, więc wycieczkę w sztokholmskim metrze będzie trzeba jeszcze kiedyś powtórzyć. Poniżej lista stacji, które odwiedziłem.

Fridhemsplan

To była moja stacja startowa. Nocując w Sztokholmie, często zatrzymuję się w hostelu City Hostel przy Fleminggatan. Stamtąd blisko zarówno na Fridhemsplan, jak i na T-Centralen. Jednakże jako stację początkową wybrałem Frighemsplan ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo marketu „Coop Daglivs”.
Metro w Sztokholmie, stacja Fridhemsplan. To właśnie tutaj rozpocząłem zwiedzanie sztokholmskiego metra.

Solna Centrum

Tutaj już kiedyś byłem i w dalszym ciągu to mój absolutny numer jeden! W niedalekim sąsiedztwie tej stacji znajduje się Friends Arena – na tej arenie szwedzka reprezentacja w piłce nożnej rozgrywa swoje mecze. To także w tym miejscu od 2013 roku odbywa się finał Melodifestivalen, czyli szwedzkich preselekcji do Eurowizji. To największy tego typu obiekt w całej Skandynawii.
Solna Centrum to zdecydowanie mój numer jeden jeśli chodzi o stacje metra w Sztokholmie
Stacja Solna Centrum znajduje się na linii niebieskiej sztokholmskiego metra.
A jak Wam się podoba stacja Solna Centrum?

Rådhsuet

Kolejna stacja to Rådhuset, która podobnie jak te stacje wymienione powyżej, znajduje się na niebieskiej linii metra w Sztokholmie.

Metro w Sztokholmie, stacja Rådhuset
Metro w Sztokholmie, stacja Rådhuset
Stacja Rådhuset, Sztokholm
Zejście na perony na stacji metra Rådhuset w Sztokholmie

Kungsträdgården

Kolejna ciekawa stacja na niebieskiej linii metra. To tylko potwierdza, że nazywanie sztokholmskiego metra podziemną galerią sztuki, nie jest przypadkowe.

Kungsträdgården to kolejna, ciekawa stacja w sztokholmskim metrze.
Stacja ta również znajduje się na linii niebieskiej.
Jak Wam się podoba stacja Kungsträdgården?

T-Centralen

Główna stacja w Sztokholmie, na której „spotykają się” wszystkie linie. Stąd także wygodnie dotrzemy na główny dworzec kolejowy (Centralstationen) czy autobusowy (Cityterminalen), z którego odjeżdżają między innymi autobusy na lotniska: Arlanda, Skavsta, Bromma czy Västerås.  
T-Centralen to główna stacja sztokholmskiego metra, gdzie przecinają się wszystkie linie.
Na linii niebieskiej stacja wygląda imponująco. Wszechobecny, charakterystyczny dla niej niebieski kolor. Jednakże gdy przesiadłem się na linię czerwoną w kierunku Mörby C, to tam już było… zwyczajnie i nieco bardziej tłoczno. 🙂
Stacja metra T-Centralen charakteryzuje się wszechobecnym kolorem niebieskim.

Stadion

To już ostatnia stacja w dzisiejszym zestawieniu, która jako jedyna nie znajduje się na linii niebieskie, a czerwonej.

Stacja metra Stadion znajduje się na czerwonej lini metra (T14)
Stacja metra Stadion w Sztokholmie
Powyższe 5 stacji to oczywiście tylko kilka z wielu. Te najbardziej popularne. Zdecydowanie warto poświęcić w metrze więcej czasu i poodkrywać kolejne. Ja na pewno kiedyś tak jeszcze zrobię. Powyższa klasyfikacja to nie jest żaden ranking. Umieściłem je w takiej kolejności, w jakiej zwiedzałem.
I jakie wrażenie zrobiły na Was stacje metra w Sztokholmie? Macie swoją ulubioną?

Moim numerem jeden nadal pozostaje stacja Solna Centrum. Mocno także wierzę, że kiedyś tą listę uda mi się zaktualizować o kolejne stacje!

Ciekaw także jestem, która Wam najbardziej przypadła do gustu. A może macie jakieś godne polecenia, których tu zabrakło? 🙂

 

Chcielibyście zobaczyć stacje sztokholmskiego metra na własne oczy? Na blogu znajdziecie także kilka innych wpisów dotyczących Sztokholmu, które mogą Wam pomóc w planowaniu wizyty w stolicy Szwecji.

Lądujesz w Sztokholmie na lotnisku Arlanda i nie wiesz, jak dojechać do centrum miasta? Ten wpis rozwieje wszelkie twoje wątpliwości!

Zastanawiasz się, co można zobaczyć w Sztokholmie podczas jednego dnia? Zobacz moją fotorelację z mojej ostatniej jednodniowej wizyty w stolicy Szwecji! 

 

Szukasz noclegu w Sztokholmie?

Skorzystaj z platformy Booking.com, gdzie znajdziesz szeroki wybór noclegów w różnych zakresach cenowych. Rezerwując noclegi z moich linków przekierowujących do Booking.com ty nie płacisz nic więcej, ja natomiast otrzymuję małą prowizję od portalu, co pozwala mi się rozwijać i nadal tworzyć tego bloga. 🙂


Booking.com

Uważasz, że wpis jest przydatny? Udostępnij go i podziel się z tymi, którzy również mogą go potrzebować podczas planowania swojego wyjazdu do Sztokholmu. A jeśli masz ochotę, to możesz również mnie zaprosić na wirtualną kawę. 🙂

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via
Copy link