Metro w Sztokholmie

Metro to w każdym dużym mieście najlepszy sposób na przemieszczanie się. W szybkim czasie możemy przedostać się z jednego końca miasta na drugi, z pominięciem korków na drogach, które są nieodłącznym elementem życia w dużym mieście. Metro w Sztokholmie to nie tylko doskonały środek transportu, ale także niezwykła galeria sztuki, które przyciąga turystów z całego świata.

Stockholms Tunelbana, bo tak po szwedzku nazywa się metro w Sztokholmie to jedyny tego typu system transportu zbiorowego w Szwecji. Pierwsza linia otwarta została w 1950 roku. Aktualnie sztokholmskie metro składa się ze 100 stacji, z których 47 to stacje podziemne, a 53 nadziemne. Najstarszą stacją jest Slussen, natomiast najnowszą – Skarpnäck.

Plan metra, źródło: http://tunnelbanakarta.se/tunnelbana-stockholm.jpg

Na tutejsze metro składają się trzy główne linie oznaczone różnymi kolorami, jednakże rzeczywista ilość obsługiwanych tras to 7. A wygląda to następująco:

Blå linjen (linia niebieska) – 20 stacji
  • T10 Kungsträdgården – Hjulsta
  • T12 Kungsträdgården – Akalla
Gröna linjen (linia zielona) – 49 stacji
  • T13 Norsborg – Ropsten
  • T14 Fruängen – Mörby Centrum
Röda linjen (linia czerwona) – 36 stacji
  • T17 Åkeshov – Skarpnäck
  • T18 Alvik – Farsta Strand
  • T19 Hässelby Strand – Hagsätra

Ceny biletów na metro w Sztokholmie

Jednorazowy bilet na metro w Sztokholmie kosztuje 43 korony i ważny jest przez 75 minut. Biorąc pod uwagę, że wiele ciekawych stacji znajduje się na linii niebieskiej, bez problemu w tym czasie kilka ładnych stacji można odwiedzić.

Bilet dobowy kosztuje 120SEK plus ja dopłacałem jeszcze 20SEK za kartę. Zdecydowanie mój najdroższy bilet dobowy w życiu (ok. 70zł). Nie wiem, czy dobowe można kupować jeszcze w wersji papierowej. Jednorazowe natomiast można, bo sam kupowałem w automacie, choć później nie bardzo wiedziałem co mam z nim zrobić. Jak się okazało, musiałem go pokazać Panu z obsługi, który siedzi przy bramkach i wtedy on otworzył mi bramkę. Mając kartę, po prostu ją odbijamy, podobnie jak w Londynie.

Tak jak wcześniej wspomniałem, najbardziej popularne stacje znajdują się na linii niebieskiej i głównie na niej się skupiłem, gdyż byłem nieco ograniczony czasowo. Wyjątkiem była stacja Stadion, zlokalizowana na linii czerwonej (T14). Jednakże czym dłużej szperam po Internecie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że interesujących stacji jest sporo więcej, więc wycieczkę w sztokholmskim metrze będzie trzeba jeszcze kiedyś powtórzyć. Poniżej lista stacji, które odwiedziłem.

Fridhemsplan

To była moja stacja startowa. Nocując w Sztokholmie, często zatrzymuję się w hostelu City Hostel przy Fleminggatan. Stamtąd blisko zarówno na Fridhemsplan, jak i na T-Centralen. Jednakże jako stację początkową wybrałem Frighemsplan ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo marketu „Coop Daglivs”.
Metro w Sztokholmie, stacja Fridhemsplan. To właśnie tutaj rozpocząłem zwiedzanie sztokholmskiego metra.

Solna Centrum

Tutaj już kiedyś byłem i w dalszym ciągu to mój absolutny numer jeden! W niedalekim sąsiedztwie tej stacji znajduje się Friends Arena – na tej arenie szwedzka reprezentacja w piłce nożnej rozgrywa swoje mecze. To także w tym miejscu od 2013 roku odbywa się finał Melodifestivalen, czyli szwedzkich preselekcji do Eurowizji. To największy tego typu obiekt w całej Skandynawii.
Solna Centrum to zdecydowanie mój numer jeden jeśli chodzi o stacje metra w Sztokholmie
Stacja Solna Centrum znajduje się na linii niebieskiej sztokholmskiego metra.
A jak Wam się podoba stacja Solna Centrum?

Rådhsuet

Kolejna stacja to Rådhuset, która podobnie jak te stacje wymienione powyżej, znajduje się na niebieskiej linii metra w Sztokholmie.

Metro w Sztokholmie, stacja Rådhuset
Metro w Sztokholmie, stacja Rådhuset
Stacja Rådhuset, Sztokholm
Zejście na perony na stacji metra Rådhuset w Sztokholmie

Kungsträdgården

Kolejna ciekawa stacja na niebieskiej linii metra. To tylko potwierdza, że nazywanie sztokholmskiego metra podziemną galerią sztuki, nie jest przypadkowe.

Kungsträdgården to kolejna, ciekawa stacja w sztokholmskim metrze.
Stacja ta również znajduje się na linii niebieskiej.
Jak Wam się podoba stacja Kungsträdgården?

T-Centralen

Główna stacja w Sztokholmie, na której „spotykają się” wszystkie linie. Stąd także wygodnie dotrzemy na główny dworzec kolejowy (Centralstationen) czy autobusowy (Cityterminalen), z którego odjeżdżają między innymi autobusy na lotniska: Arlanda, Skavsta, Bromma czy Västerås.  
T-Centralen to główna stacja sztokholmskiego metra, gdzie przecinają się wszystkie linie.
Na linii niebieskiej stacja wygląda imponująco. Wszechobecny, charakterystyczny dla niej niebieski kolor. Jednakże gdy przesiadłem się na linię czerwoną w kierunku Mörby C, to tam już było… zwyczajnie i nieco bardziej tłoczno. 🙂
Stacja metra T-Centralen charakteryzuje się wszechobecnym kolorem niebieskim.

Stadion

To już ostatnia stacja w dzisiejszym zestawieniu, która jako jedyna nie znajduje się na linii niebieskie, a czerwonej.

Stacja metra Stadion znajduje się na czerwonej lini metra (T14)
Stacja metra Stadion w Sztokholmie
Powyższe 5 stacji to oczywiście tylko kilka z wielu. Te najbardziej popularne. Zdecydowanie warto poświęcić w metrze więcej czasu i poodkrywać kolejne. Ja na pewno kiedyś tak jeszcze zrobię. Powyższa klasyfikacja to nie jest żaden ranking. Umieściłem je w takiej kolejności, w jakiej zwiedzałem.
I jakie wrażenie zrobiły na Was stacje metra w Sztokholmie? Macie swoją ulubioną?

Moim numerem jeden nadal pozostaje stacja Solna Centrum. Mocno także wierzę, że kiedyś tą listę uda mi się zaktualizować o kolejne stacje!

Ciekaw także jestem, która Wam najbardziej przypadła do gustu. A może macie jakieś godne polecenia, których tu zabrakło? 🙂

 

Chcielibyście zobaczyć stacje sztokholmskiego metra na własne oczy? Marzy Wam się weekend w stolicy Szwecji, ale nie wiecie jak się za to zabrać. Zajrzyjcie do zakładki „Szukasz wakacji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *