Metro to w każdym dużym mieście najlepszy sposób na przemieszczanie się. W szybkim czasie możemy przedostać się z jednego końca miasta na drugi, z pominięciem korków na drogach, które są nieodłącznym elementem życia w dużym mieście. Metro w Sztokholmie to nie tylko doskonały środek transportu, ale także niezwykła galeria sztuki, które przyciąga turystów z całego świata.
Stockholms Tunelbana, bo tak po szwedzku nazywa się metro w Sztokholmie to jedyny tego typu system transportu zbiorowego w Szwecji. Pierwsza linia otwarta została w 1950 roku. Aktualnie sztokholmskie metro składa się ze 100 stacji, z których 47 to stacje podziemne, a 53 nadziemne. Najstarszą stacją jest Slussen, natomiast najnowszą – Skarpnäck.
Linie sztokholmskiego metra
Na tutejsze metro składają się trzy główne linie oznaczone różnymi kolorami, jednakże rzeczywista ilość obsługiwanych tras to 7. A wygląda to następująco:
- T10 Kungsträdgården – Hjulsta
- T12 Kungsträdgården – Akalla
- T13 Norsborg – Ropsten
- T14 Fruängen – Mörby Centrum
- T17 Åkeshov – Skarpnäck
- T18 Alvik – Farsta Strand
- T19 Hässelby Strand – Hagsätra
Ceny biletów na metro w Sztokholmie
Jednorazowy bilet na metro w Sztokholmie kosztuje 43 korony i ważny jest przez 75 minut. Biorąc pod uwagę, że wiele ciekawych stacji znajduje się na linii niebieskiej, bez problemu w tym czasie kilka ładnych stacji można odwiedzić.
Bilet dobowy kosztuje 120SEK plus ja dopłacałem jeszcze 20SEK za kartę. Zdecydowanie mój najdroższy bilet dobowy w życiu (ok. 70zł). Nie wiem, czy dobowe można kupować jeszcze w wersji papierowej. Jednorazowe natomiast można, bo sam kupowałem w automacie, choć później nie bardzo wiedziałem co mam z nim zrobić. Jak się okazało, musiałem go pokazać Panu z obsługi, który siedzi przy bramkach i wtedy on otworzył mi bramkę. Mając kartę, po prostu ją odbijamy, podobnie jak w Londynie.
(Aktualizacja: wrzesień 2023) Aktualnie bilet jednorazowy kupowany w aplikacji kosztuje 39SEK, natomiast za bilet 24-godzinny będziemy musieli zapłacić 165SEK. Co więcej, aby skorzystać z metra w Sztokholmie nie musimy tak naprawdę kupować żadnych biletów. Równie dobrze możemy skorzystać z naszej karty płatniczej, która ma możliwość płatności zbliżeniowych. Przykładamy do czytnika na bramce i gotowe. 🙂
Najładniejsze stacje w sztokholmskim metrze
Tak jak wcześniej wspomniałem, najbardziej popularne stacje znajdują się na linii niebieskiej i głównie na niej się skupiłem, gdyż byłem nieco ograniczony czasowo. Wyjątkiem była stacja Stadion, zlokalizowana na linii czerwonej (T14). Jednakże czym dłużej szperam po Internecie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że interesujących stacji jest sporo więcej, więc wycieczkę w sztokholmskim metrze będzie trzeba jeszcze kiedyś powtórzyć. Poniżej lista stacji, które odwiedziłem.
Fridhemsplan
Solna Centrum
Rådhsuet
Kolejna stacja to Rådhuset, która podobnie jak te stacje wymienione powyżej, znajduje się na niebieskiej linii metra w Sztokholmie.
Kungsträdgården
Kolejna ciekawa stacja na niebieskiej linii metra. To tylko potwierdza, że nazywanie sztokholmskiego metra podziemną galerią sztuki, nie jest przypadkowe.
T-Centralen
Stadion
To już ostatnia stacja w dzisiejszym zestawieniu, która jako jedyna nie znajduje się na linii niebieskie, a czerwonej.
Moim numerem jeden nadal pozostaje stacja Solna Centrum. Mocno także wierzę, że kiedyś tą listę uda mi się zaktualizować o kolejne stacje!
Ciekaw także jestem, która Wam najbardziej przypadła do gustu. A może macie jakieś godne polecenia, których tu zabrakło? 🙂
Chcielibyście zobaczyć stacje sztokholmskiego metra na własne oczy? Na blogu znajdziecie także kilka innych wpisów dotyczących Sztokholmu, które mogą Wam pomóc w planowaniu wizyty w stolicy Szwecji.
Lądujesz w Sztokholmie na lotnisku Arlanda i nie wiesz, jak dojechać do centrum miasta? Ten wpis rozwieje wszelkie twoje wątpliwości!
Zastanawiasz się, co można zobaczyć w Sztokholmie podczas jednego dnia? Zobacz moją fotorelację z mojej ostatniej jednodniowej wizyty w stolicy Szwecji!
Szukasz noclegu w Sztokholmie?
Skorzystaj z platformy Booking.com, gdzie znajdziesz szeroki wybór noclegów w różnych zakresach cenowych. Rezerwując noclegi z moich linków przekierowujących do Booking.com ty nie płacisz nic więcej, ja natomiast otrzymuję małą prowizję od portalu, co pozwala mi się rozwijać i nadal tworzyć tego bloga. 🙂
Booking.com
Uważasz, że wpis jest przydatny? Udostępnij go i podziel się z tymi, którzy również mogą go potrzebować podczas planowania swojego wyjazdu do Sztokholmu. A jeśli masz ochotę, to możesz również mnie zaprosić na wirtualną kawę. 🙂
Komentarze