Sztokholm to bez dwóch zdań jedno z moich ulubionych europejskich miast. To pierwsza europejska stolica, którą odwiedziłem samodzielnie, a w późniejszych latach wielokrotnie do niej wracałem. Sztokholm to zdecydowanie miasto, do którego bardzo łatwo z Polski dolecieć. A jak dokładnie wygląda kwestia przejazdu z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu?

Choć Sztokholm nie znajduje się w czołówce największych europejskich stolic, to jednak jest obsługiwany aż przez 4 lotniska. Na dwa z nich, czyli na lotniska Skavsta oraz Arlanda, bezpośrednio dolecimy z Polski. Główne lotnisko, a jednocześnie największy port lotniczy w Szwecji, Sztokholm Arlanda wcześniej obsługiwany był głównie przez tradycyjne linie lotnicze. Jednakże od czasu pojawienia się tam Ryanaira, także na Arlandę obecnie możemy dolecieć bardzo tanio z Polski. Największy rywal Ryanaira, czyli Wizz Air swoje rejsy do Sztokholmu wykonuje na lotnisko Skavsta.

Tanie loty z Polski na lotnisko Arlanda w Sztokholmie

Obecnie Ryanair lata aż z pięciu polskich portów lotniczych na lotnisko Sztokholm-Arlanda: z Wrocławia, Poznania, Modlina, Krakowa oraz Gdańska. Największą częstotliwością lotów może pochwalić się właśnie Gdańsk, z którego loty odbywają się aż 14 razy tygodniowo. To akurat ani trochę nie dziwi, gdyż gdańskie lotnisko od lat jest liderem jeśli chodzi o ofertę lotów do Skandynawii. Przy dwóch lotach dziennie można także pokusić się o jednodniowy wypad do Szwecji. Czwartkowe godziny lotów bardzo temu sprzyjają. 🙂

Warto także dodać, że również Wizz Air z Gdańska pochwalić może się bardzo dużą częstotliwością lotów do Sztokholmu (11 lotów tygodniowo). Tutaj idealna jednodniówka do zorganizowania jest w niedzielę. W przypadku lotów liniami Wizz Air musimy jednak pamiętać o tym, że lądujemy na lotnisku Skavsta. W tym przypadku musimy zarezerwować sobie trochę więcej czasu na przejazdy między lotniskiem a centrum miasta. Chociaż przy tych godzinach lotów to czasu na zwiedzanie w dalszym ciągu będzie sporo.

Dzięki konkurencji pomiędzy dwoma największymi low-costami w Polsce, mam wrażenie że to właśnie loty z Gdańska na lotnisko Arlanda w Sztokholmie są najbardziej atrakcyjne cenowo. Ceny rozpoczynają się już od 60zł za lot w jedną stronę. W przypadku takiego Wrocławia czy Poznania, gdzie konkurencji brak, a loty także odbywają się znacznie mniej, za bilety trzeba zapłacić trochę więcej, jednakże nadal są to bardzo akceptowalne kwoty. 🙂

Z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu

Lotnisko Sztokholm-Arlanda położone jest 42 kilometry na połnoc od Sztokholmu i formalnie znajduje się w gminie Sigtuna. Jest to największy port lotniczy w Szwecji, jeden z głównych portów Skandynawskich Linii Lotniczych SAS. Lotnisko bardzo dobrze skomunikowane jest ze Sztokholmem, a przemieszczanie się pomiędzy lotniskiem Arlanda a centrum Sztokholmu jest możliwe na kilka sposobów.

Pociąg Arlanda Express

To zdecydowanie najszybsza i najbardziej komfortowa opcja. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, to także opcja nieco droższa. Pociąg Arlanda Express nie bez powodu ma swojej nazwie słowo „express”. Z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu pociągiem, tym dojedziemy w… 18 minut, co sprawia że to właśnie pociąg jest najszybszym sposobem na przemieszczenie się z lotniska do centrum miasta.

Bilet w w jedną stronę kupiony online kosztować nas będzie 320 koron szwedzkich (124zł). Nieco taniej będzie, jeżeli od razu kupimy bilet w dwie strony. Wtedy musimy liczyć się z zapłaceniem 600 koron (232zł). Jeszcze taniej będzie, gdy podróżujecie z kimś.

Bilety na pociąg Arlanda Express wychodzą zdecydowanie taniej jeżeli podróżujemy w grupie.
Bilety na pociąg Arlanda Express wychodzą zdecydowanie taniej jeżeli podróżujemy w grupie.

Dwie osoby podróżujące za bilet w dwie strony zapłacą 840 SEK (zamiast 1200), co daje nam jakieś 163zł za osobę. Jeżeli podróżujemy w 4 osoby, wtedy za bilety zapłacimy 1240 SEK, czyli po przeliczeniu – 120zł za osobę. To już wygląda sporo lepiej niż 232zł. W szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę ten jakże atrakcyjny czas przejazdu.

Autobus VY Flygbussarna

To zdecydowanie lepsza opcja, jeżeli za przejazd autobusem nie chcemy zapłaci więcej niż za bilet lotniczy. Tak, w przypadku Szwecji czy Norwegii to wcale nie taka rzadka sytuacja, że bilet lotniczy kosztuje mniej niż przejazd z lotniska do miasta.

Czas przejazdu autobusem z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu to jakieś 45-50 minut. Bilet najlepiej kupić online lub przez aplikację przewoźnika. Warto także wziąć od razu bilet w dwie strony. Wtedy cała podróż kosztować będzie nas 209SEK, czyli 81 złotych. Oszczędzamy w ten sposób 30 SEK. Bilet w jedną stronę kupiony stacjonarnie kosztuje 149SEK, natomiast powrotny 239SEK.

Autobusy tego przewoźnika dostępne są na wszystkich większych szwedzkich lotniskach. Dla porównania, bilet w dwie strony z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu kosztuje 438 SEK, czyli jakieś 170zł, a przejazd z lotniska do centrum miasta trwa ok. 80 minut.

Czas na Sztokholm?

Jak widzicie, przemieszczanie się pomiędzy lotniskiem Arlanda a centrum Sztokholmu jest naprawdę proste. Pociągiem dystans ten można pokonać bardzo szybko i komfortowo, natomiast autobus to zdecydowanie bardziej przystępna cenowo opcja. Jeszce jak dodamy do tego tanie loty z Polski to Sztokholm okazuje się bardzo dobrym kierunkiem na krótki, weekendowy wypad.

Szukasz noclegu w Sztokholmie?

Skorzystaj z platformy Booking.com, gdzie znajdziesz szeroki wybór noclegów w różnych zakresach cenowych. Rezerwując noclegi z moich linków przekierowujących do Booking.com ty nie płacisz nic więcej, ja natomiast otrzymuję małą prowizję od portalu, co pozwala mi się rozwijać i nadal tworzyć tego bloga. 🙂


Booking.com

Uważasz, że wpis jest przydatny? Udostępnij go i podziel się z tymi, którzy również mogą go potrzebować podczas planowania swojego wyjazdu do Brukseli! Jeśli masz ochotę, możesz również mnie zaprosić na wirtualną kawę. 🙂

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *