Przełom października i listopada to nie tylko moment, w którym przestawiamy zegarki. To także czas, kiedy w lotnictwie zaczyna funkcjonować zimowy rozkład lotów. Rozkład, z którego znika zazwyczaj sporo typowo wakacyjnych tras, jednakże nie brakuje także nowości. Zastanawiacie się, jakie kierunki zaoferują tanie linie lotnicze pasażerom latającym z Poznania? W tym wpisie znajdziecie odpowiedzi na to pytanie.

Wizz Air oraz Ryanair to dwie tanie linie lotnicze, które latają obecnie z Poznania i właśnie na rozkładach tych przewoźników skupię się w tym poście. Poniżej znajdziecie wszystkie trasy, na których operują wspomniani wcześniej przewoźnicy, wraz z częstotliwością lotów.

Wizz Air

W sezonie zimowym Wizz Air zaoferuje swoim pasażerom z Wielkopolski loty na 6 trasach: 2 trasy do Wielkiej Brytanii, 2 na Ukrainę oraz po jednej do Holandii oraz Norwegii.

Samolot linii Wizz Air na lotnisku Sztokholm Skavsta
W sezonie zimowym 2021/2022 Wizz Air zaoferuje pasażerom z Poznania 6 tras.

Loty realizowane przez linię Wizz Air z Poznania w rozkładzie zimowym 2021/2022

Eindhoven

Loty do Eindhoven będą realizowane 2 razy w tygodniu: w poniedziałki oraz piątki. W okresie świąteczno-noworocznym dodatkowa rotacja w środy (15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia, 5 stycznia oraz 12 stycznia).

Oslo (Gardermoen)

To w pewnym sensie nowość. Choć loty do stolicy Norwegii Wizz Air oferuje z Poznania od bardzo dawna to jednak następuje tutaj zmiana lotnisku. Od teraz zamiast na lotnisko Torp będziemy latać na największe lotnisko w Norwegii – Gardermoen. Loty dwa razy w tygodniu: w poniedziałki oraz w piątki.

Kijów (IEV)

Loty do Kijowa odbywać się będą dwa razy w tygodniu: w środy oraz niedziele. W Kijowie lądujemy na lotnisku Żuliany. O kijowskich lotniskach wspominałem w tym poście.

Odnośnik do strony z informacjami o lotach do Kijowa

Lwów

Drugi ukraiński kierunek w siatce Wizz Aira z Poznania. Rejsy do Lwowa startować z Ławicy będą w czwartki oraz niedziele.

Londyn Luton

Trasa do Londynu to praktycznie zawsze ta, na której możemy spodziewać się największej częstotliwości lotów. Nie inaczej jest w przypadku obecnego zimowego rozkładu lotów z Poznania. Początkowo loty odbywać się będą cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki oraz niedziele. Natomiast od 6 grudnia połączenie będzie realizowane codziennie. I tak praktycznie do końca rozkładu zimowego.

Doncaster (Sheffield)

Podobnie jak w przypadku większości tras, tutaj także możemy liczyć na dwa loty tygodniowo: w środy oraz piątki.

Ryanair

Irlandzka linia lotnicza zaoferuje swoim pasażerom loty do 14 różnych krajów. Najwięcej, bo aż 7 tras, do Wielkiej Brytanii, a aż 4 trasy na Ukrainę. Nie zabraknie także zupełnych nowości, o których oczywiście wspominam w pierwszej kolejności!

Samolot linii Ryanair na lotnisku w Mediolanie Bergamo
Ryanair w sezonie zimowym zaoferuje swoim pasażerom aż 25 kierunków z Poznania, wśród których nie zabraknie ciekawych nowości!

Nowości z Poznania w zimowym rozkładzie lotów 2021/2022

Amman

Totalna nowość w ofercie z Poznania! Jordania to bardzo ciekawy kierunek w zimowych miesiącach. Bardzo przyjemny rozkład, by zaplanować przedłużony weekend w Jordanii. Loty odbywać się będą w piątki oraz w poniedziałki. Dotychczas loty do Ammanu wykonywane były przez Ryanaira z dwóch innych polskich lotnisk: z Modlina oraz Krakowa. Teraz do tego grona dołączy także Poznań!

Bruksela (Charleroi)

Lotnisko Charleroi doskonale znane jest miłośnikom taniego latania, gdyż na tym lotnisku znajduje się jedna z większych baz Ryanaira w Europie. A stamtąd w niespełna godzinę dostaniemy się do serca Europy, czyli do Brukseli. Loty do stolicy Belgii odbywać się będą w piątki oraz poniedziałki, także również w sam raz na przedłużony weekend! Osobiście do Belgii lubię wracać, więc mam nadzieję, że niebawem będę mieć okazję, by skorzystać z tego połączenia!

Helsinki

Helsinki to kolejna nowość w zimowym rozkładzie z Poznania. Bardzo cieszy to połączenie, biorąc pod uwagę fakt, że Finlandia to kraj, który dotychczas raczej był pomijany przez tanie linie lotnicze. Tym czasem od 1 listopada prosto z Poznania możemy polecieć bezpośrednio do Helsinek! Dwa razy w tygodniu, również w poniedziałki oraz piątki.

Z tego połączenia sam skorzystam już na pierwszym locie, więc niebawem możecie spodziewać się aktualizacji!

Manchester

Jeden z dwóch nowych kierunków w Wielkiej Brytanii. Kierunek ten zainaugurowany zostanie 2 listopada, czyli 1 dzień później po inauguracji lotów do Ammanu, Helsinek i Brukseli. Rejsy do Manchesteru realizowane będą we wtorki oraz soboty.

Leeds Bradford

Trasa do Leeds Bradford wystartuje jako ostatnia, bo dopiero 4 grudnia, a loty odbywać się będą dwa razy w tygodniu we wtorki oraz soboty!

Łącznie 25 tras Ryanaira z lotniska w Poznaniu!

Aż 25 tras zaoferuje Ryanair swoim pasażerom korzystającym z lotniska w Poznaniu. Praktycznie na wszystkich trasach loty odbywać będą się dwa razy w tygodniu. Wyjątkiem jest tradycyjnie Londyn Stansted, do którego zaplanowano aż 9 rejsów tygodniowo. Po dwa loty dziennie odbywają się w piątki oraz niedziele. Natomiast częstotliwość trzech lotów tygodniowo zaplanowano na trasie do Dublina oraz Oslo. Oprócz wspomnianych wcześniej nowości dzięki lotom realizowanym przez linie Ryanair będziemy mogli bezpośrednio z Poznania polecieć do takich miast jak:

Alicante – we wtorki oraz soboty

Billund – we wtorki oraz soboty

Birmingham – we wtorki oraz soboty

Budapeszt – w czwartki oraz niedziele

Bristol – w środy oraz soboty

Cork – powrót trasy od 2 grudnia, loty w czwartki oraz niedziele

Dublin – w poniedziałki, piątki oraz niedziele

Edinburgh – w poniedziałki oraz piątki

Charków – w czwartki oraz niedziele

Kijów (Boryspol) – we wtorki oraz soboty

Liverpool – w czwartki oraz niedziele

Londyn (Stansted) – codziennie, w piątki oraz niedziele po dwa loty

Lwów – w poniedziałki oraz piątki

Malta – we wtorki oraz soboty

Manchester – we wtorki oraz soboty

Mediolan (Bergamo) – we wtorki oraz soboty

Odessa – w środy oraz soboty

Oslo (Torp) – w poniedziałki, piątki oraz niedziele

Paryż (Beauvais) – w czwartki oraz niedziele

Tel Aviv – w czwartki oraz niedziele

Wenecja (Treviso) – w czwartki oraz niedziele

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka widać, że oferowanie Ryanaira jest znacznie większe niż jego węgierskiego rywala. To w ogóle nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Ryanair posiada bazę na lotnisku w Poznaniu. Wizz Air swoją bazę w stolicy Wielkopolski zamknął w marcu 2019 roku i obecnie do obsługi tras z Poznania wykorzystuje samoloty z innych swoich baz.

Również pod względem atrakcyjności kierunków Ryanair mocno bije Wizz Aira na głowę. Łatwo można dostrzec, że kierunki oferowane przez linię Wizz Air to typowe kierunki emigracyjne, nieco mniej popularne turystycznie. W siatce Ryanaira widać zdecydowanie większe zróżnicowanie. Cieszy mocno fakt, że w siatce Ryanaira możemy znaleźć także nieco cieplejsze kierunki jak Alicante, Malta, czy hitowa Jordania. Również Tel Awiw jest świetnym kierunkiem dla miłośników cieplejszych klimatów. Ja sam bardzo chętnie do Tel Awiwu chciałbym kiedyś wrócić. Niestety obecne przepisy wjazdowe do Izraela w ogóle nie zachęcają.

Miłośnicy okołoweekendowych wypadów również bez problemu znajdą coś dla siebie. Obecny rozkład zimowy pozwala nam na zaplanowanie tego typu wyjazdów do takich miast jak Bruksela, Helsinki, Paryż, Wenecja, Kijów czy Budapeszt.

A jakie kierunki z zimowego rozkładu lotów z Poznania przypadły Wam najbardziej do gustu? Podzielcie się swoimi ulubionymi trasami w komentarzach! Może macie już jakieś bilety kupione? 🙂

*Wpis powstał na podstawie własnej analizy rozkładu lotów i ma charakter jedynie orientacyjny. Aktualne rozkłady znajdziecie zawsze na oficjalnych stronach przewoźników. 

Komentarze

 • WojciechKrawczyk
  Odpowiedz

  Świetny artykuł! Właśnie tego szukałem:) Planowałem gdzieś w grudniu polecieć i do końca nie wiedziałem o jakich krajach mogę pomarzyć! A teraz już wszystko jasne:)!

  • Mateusz
   Odpowiedz

   Cieszę się bardzo, że artykuł okazał się przydatny! Miłego planowania! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via
Copy link