Loty do Kijowa, a także do innych miast na Ukrainie na dobre wpisały się w stałe rozkłady przewoźników lotniczych z praktycznie wszystkich ważniejszych polskich lotnisk. Duża ilość lotów z kilku różnych portów lotniczych daję nam większą elastyczność przy planowaniu wyjazdu, dzięki czemu na Ukrainie możemy spędzić zarówno dłuższy urlop, jak i krótki, weekendowy city break. Ja skorzystałem z tej możliwości i w ten oto sposób spędziłem bardzo przyjemny weekend w Kijowie. W tym poście znajdziecie kilka praktycznych informacji, które mogą okazać się przydatne podczas Waszej podróży samolotem do Kijowa.

Kiedyś wyjazd na Ukrainę wiązała się długą podróżą pociągiem, a nieczęsto także z długim oczekiwaniem na granicy. Sam miałem kiedyś okazję jechać pociągiem z Opola do Kijowa, a następnie stamtąd do Charkowa. Docelowo jechaliśmy wtedy na 2-tygodniowy kurs języka rosyjskiego w Rosji. Pamiętam, że bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wtedy wagon sypialny w pociągu ukraińskim, który standardem znacznie przewyższał pociąg polski. O ile dobrze pamiętam, z Opola wyjechaliśmy jakoś w godzinach porannych. Do Kijowa dojechaliśmy rano następnego dnia. Po całodzienny zwiedzaniu miasta kolejną noc spędziliśmy także w pociągu. Jako, że był to wyjazd typowo studencki, z fajnymi ludźmi to oczywiście całą podróż wspominam bardzo dobrze. Dziś jednak przy takiej ofercie tanich lotów z Polski wybór pomiędzy pociągiem a samolotem wydaje się prosty… . 🙂

Lotów do Kijowa coraz więcej

Loty do Kijowa dostępne aktualnie są z wielu polskich lotnisk. W pierwszym półroczu 2021 roku Kijów zajął drugie miejsce wśród najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina. Lepszy okazał się tylko Frankfurt. Niewątpliwie tak szeroka oferta lotów do ukraińskich miast ma związek z dużą grupą Ukraińców pracujących w Polsce. To również można było zauważyć na moim locie, gdzie Polaków lecących do Kijowa typowo turystycznie można było policzyć na palcach. A szkoda, bo bilety do Kijowa można często kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, a samo miasto niewątpliwie jest warte odwiedzenia.

Lotniska w Kijowie

Lecąc do Kijowa należy mieć na uwadze to, że stolica Ukrainy obsługiwana jest przez dwa porty lotnicze:

 • Boryspol, którego międzynarodowy kod IATA to KBP
 • Zhuliany, którego międzynarodowy kod IATA to IEV

Kijów-Boryspol

To największe lotnisko na Ukrainie, które w 2019 roku obsłużyło ponad 15 milionów pasażerów. To lotnisko jest także głównym hubem przesiadkowym linii narodowego przewoźnika Ukraine International Airlines (UIA), a po ukraińsku Міжнародні Авіалінії України (МАУ). Od centrum Kijowa oddalone o niespełna 30 kilometrów.

Zdjęcie płyty lotniska Boryspol w Kijowie

Z Polski bezpośrednio na lotnisko Boryspol dolecicie następującymi liniami: LOT, Ryanair oraz niebawem także SkyUp Airlines. Obecnie lotów pomiędzy Warszawą a Kijowem nie obsługują linie Ukraine International Airlines. 

Kijów-Zhuliany

To drugie, znacznie mniejsze lotnisko obsługujące stolicę Ukrainy. Port ten położony jest w dzielnicy Zhuliany, ok. 9 kilometrów od centrum Kijowa. W rekordowym roku (2021) obsłużono tutaj ponad 2,8 mln pasażerów.

Z Polski bezpośrednio na lotnisko Zhuliany dolecicie liniami: LOT oraz Wizz Air.

Loty do Kijowa z Polski

LOT Polish Airlines

Polski narodowy przewoźnik obecny jest obecnie na obu kijowskich lotniskach. Rejsy na Boryspol odbywają się obecnie dwa razy dziennie, co daje nam 14 lotów tygodniowo. LO751 startuje z Warszawy o 10:30, natomiast rejs LO753 odlatuje z lotniska Chopina o 15:25.

Przykładowa cena lotów do Kijowa na pokładzie Polskich Linii Lotniczych LOT
Obecnie loty do Kijowa odbywają się trzy razy dziennie: 2 loty na Boryspol oraz 1 na Zhuliany.

Loty na Zhuliany obecnie odbywają się raz dziennie, a godziny wylotów doskonale dopasowane są do potencjalnego ukraińskiego pasażera tranzytowego. Lot LO755 startuje z Warszawy o 22:45, by kwadrans po 1 wylądować na lotnisku w Kijowie. W rejs powrotny samolot startuje o 5:40.

To bardzo atrakcyjne godziny lotów dla osób planujących podróże z Ukrainy do innych dużych miast europejskich przez Warszawę. Fakt, że lot odbywa się z położonego tak blisko miasta lotniska czyni tę ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Niestety wygląda na to, że wraz z końcem okresu wakacyjnego LOT mocno zmniejszy oferowanie na trasach do Kijowa. Od 9 września nie widzę w systemie już lotów na Zhuliany, natomiast na Boryspol dostępny jest jeden rejs dziennie.

Wizz Air

Jak już wcześniej wspomniałem, Wizz Air wszystkie swoje loty z i do Kijowa wykonuje z lotniska Zhuliany. Do stolicy Ukrainy na pokładach samolotów węgierskiego przewoźnika dostaniemy się z aż 6 polskich miast!

 • Wrocław – loty 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki oraz soboty
 • Poznań – loty 2 razy w tygodniu: w poniedziałki oraz piątki
 • Katowice – loty od października, najpierw 2 razy w tygodniu: w poniedziałki oraz piątki, natomiast od 1 listopada tygodniowa liczba lotów zwiększy się do 3: w poniedziałki, środy oraz piątki
 • Kraków – loty 2 razy w tygodniu: we wtorki oraz w soboty; od listopada 3 loty tygodniowo: we wtorki, czwartki oraz soboty
 • Gdańsk – loty 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki oraz soboty
 • Warszawa – loty 5 razy w tygodniu: we wtorki, środy, czwartki, soboty oraz niedziele; w październiku przez 3 tygodnie dostępne nawet 6 lotów w tygodniu (z wyjątkiem poniedziałków)

Ceny biletów zaczynają się już od 49zł za lot w jedną stronę!

Przykładowe ceny biletów linii Wizz Air z Polski do Kijowa.
Wizz Air oferuje nam obecnie loty do Kijowa z aż 6 polskich lotnisk.

Ryanair

Również irlandzki low-cost jest wyraźnie obecny na trasach z Polski do Kijowa. Wkrótce linia ta obsługiwać będzie loty do stolicy Ukrainy z 6 polskich lotnisk! Przypominam również, że w przeciwieństwie do Wizz Aira, Ryanair wykonuje swoje rejsy na lotnisko Boryspol.

 • Wrocław – loty 3 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy oraz niedziele; natomiast od listopada liczba lotów wzrośnie do 4, a loty odbywać będą się dodatkowo także w piątki
 • Warszawa(Modlin) – obecnie loty odbywają się codziennie; od listopada redukcja do czterech lotów tygodniowo: w poniedziałki, środy, piątki oraz niedziele.
 • Poznań – loty 2 razy w tygodniu: w środy oraz soboty; od listopada częstotliwość pozostaje bez zmian, ale loty odbywać się będą we wtorki oraz soboty
 • Kraków – loty 4 razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, soboty oraz niedziele; od listopada 6 rejsów tygodniowo (z wyjątkiem wtorków)
 • Katowice – loty 4 razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki oraz niedziele; w listopadzie częstotliwość bez zmian, natomiast loty odbywać się będę w poniedziałki, środy, piątki oraz niedziele.
 • Gdańsk – obecnie loty 4 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki oraz soboty; od listopada 3 loty w tygodniu: w poniedziałki, środy oraz piątki
 • Bydgoszcz – loty startują 31 października i odbywać się będą 2 razy w tygodniu: w środy oraz niedziele

SkyUp Airlines

To ukraińskie tanie linie lotnicze, które już jakiś czas temu ogłosiły start połączeń z Polski, jednakże inauguracja tych lotów opóźnia się. Obecnie w systemie rezerwacyjnym przewoźnika widnieją loty do Kijowa(KBP):

 • z Katowic (od 21 września 2021): we wtorki, czwartki oraz soboty
 • z Łodzi (od 20 września 2021): w poniedziałki oraz czwartki

Obecnie linia lotnicza sprzedaje bilety na końcówkę września oraz październik. Od listopada połączeń do Polski nie ma już w systemie. Czy połączenia do Łodzi i Katowic w ogóle wystartują? O tym przekonamy się zapewne w najbliższych tygodniach.

Jak dojechać z lotniska Kijów-Boryspol do centrum miasta?

Każde lotnisko, które ma bezpośrednie połączenie kolejowe z miastem ma u mnie na starcie ogromnego plusa. Tak jest też właśnie z lotniskiem Boryspol i właśnie na tę formę tansportu zdecydowałem się podczas mojej pierwszej wizyty na tym lotnisku.

Kyiv Boryspil Express

Aby dotrzeć do stacji kolejowej po wyjściu z terminala D musicie kierować się w prawą stronę i podążać za znakami. Stacja nie jest jakoś bardzo oddalona od budynku terminala. Spacer tam nie powinien zająć Wam więcej niż 5 minut.

Stacja kolejowa na lotnisku Boryspol w Kijowie.
Wejście na perony stacji kolejowej na lotnisku Boryspol, skąd odjeżdżają pociągi do centrum Kijowa.

Koszt przejazdu w jedną stronę to 80UAH (ok. 12zł). Bilety kupicie bez problemu w kasie, która znajduje się tuż przed wejściem na perony. Są tam także automaty, jednakże podczas mojej wizyty żaden nie działał. Nie pamiętam niestety, czy w kasie można płacić kartą. Wydaje mi się, że tak, ale nie chcę wprowadzać w błąd. Jeśli ktoś może potwierdzić, dajcie znać proszę w komentarzach. 🙂

Cała podróż trwa jakieś 40-45 minut, a pociąg po drodze zatrzymuje się na dwóch stacjach (Darnytsia oraz Vydubychi). Stacja końcowa to Kyiv-Pasazhyrskyi, największy dworzec kolejowy w Kijowie. Szczegółowy rozkład jazdy pociągu możecie znaleźć tutaj!

Pociąg Kyiv Boryspil Express, którym sprawnie dojedziecie do centrum Kijowa.
Pociągiem Kyiv Boryspil Express sprawnie i szybko dojedziecie do centrum Kijowa.

SkyBus 322

Z lotniska do centrum miasta możecie dostać się także autobusem 322, którego przystanek znajdziecie bardzo łatwo zaraz po wyjściu z terminala D. Najkorzystniej cenowo wychodzi przejazd do stacji metra Kharkivska (60UAH), a następnie przesiadka na metro. O cenach metra w Kijowie piszę nieco niżej.

Osobiście z tej opcji jednak nie korzystałem, więc zostawię Was tylko z linkiem do strony lotniska, gdzie znajdziecie więcej informacji dotyczących tego połączenia autobusowego. O, tutaj!

Jak przemieszczać się po Kijowie?

Zdecydowanie po Kijowie najłatwiej przemieszczać się metrem. Kijowskie metro posiada 3 linie, stacje często znajdują się głęboko pod ziemią, a podróż ruchomymi schodami trwa i trwa. Stacja Arenalna to obecnie najgłębiej położona stacja metra na świecie. W mniej zatłoczonych godzinach wiele osób na schodach siada. Nie powiem, to bardzo dobre rozwiązanie.

Stacja metra Arsenalna w Kijowie. To najgłębsza stacja metra na świecie.
Stacja metra Arsenalna w Kijowie. To najgłębsza stacja metra na świecie.

Kijowskie metra jet nie tylko dobrze rozbudowane, ale także jest bardzo tanie, jeśli zestawimy to z cenami transportu publicznego chociażby w Polsce. Jednorazowy bilet na przejazd kosztuje 8UAH (ok. 1,15zł). To mniej więcej 1/4 ceny normalnego biletu na przejazd komunikacją miejską w Poznaniu.

Bilety bez problemu kupicie w kasach, które znajdują się na każdej stacji metra. Bilety są w formie papierowej, z kodem QR, który odbijamy na bramce. Zwróćcie tylko uwagę na to, że nie każda bramka posiada czytnik kodów QR. 🙂

W sąsiedztwie dworca kolejowego Kyiv-Pasazhyrskyi znajduje się stacja metra Vokzalna (linia czerwona).

Budynek dworca Kyiv-Pasazhyrskyi
Budynek dworca Kyiv-Pasazhyrskyi.

Loty nie tylko do Kijowa

W ofercie linii lotniczych możecie znaleźć nie tylko bilety do Kijowa, ale także do innych ukraińskich miast.Wśród nich doskonale Wam znane miasta jak Lwów czy Odessa, ale nie brakuje także lotów do Charkowa, czy nawet do Chersonia.

To jak, ktoś skusi się na weekendowy wypad samolotem do Kijowa? A może interesuje Was bardziej Lwów czy Odessa? Dajcie proszę znać w komentarzach! 🙂

Wszystkie linki do Booking.com są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że w momencie rezerwacji noclegu za pośrednictwem mojego linka ja otrzymuję małą prowizję od portalu, ty natomiast nie płacisz nic więcej. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.