Bergamo to miasto, które doskonale sprawdza się na krótki pobyt we Włoszech. Ta 120-tysięczna miejscowość zlokalizowana w północnej części kraju (Lombardii) jest bardzo łatwo dostępna z wielu polskich lotnisk. Wszystko to za sprawą znajdującego się w bliskiej odległości od miasta lotniska Orio al Serio, gdzie ogromną bazę posiada Ryanair. Nic więc dziwnego, że Bergamo to tak chętnie wybierany kierunek przez podróżnych z Europy, w tym także z Polski.

Lotnisko w Bergamo doskonale jest znane wszystkim miłośnikom taniego latania. To ogromna baza linii Ryanair, z której siatka połączeń irlandzkie taniego przewoźnika jest naprawdę imponująca. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy tanie latanie w Polsce dopiero raczkowało, lotnisko w Bergamo stanowiło świetną bazę wypadową do wielu ciekawych destynacji. Początki taniego latania w Polsce wyglądały tak, że większość oferowanych lotów była do Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, ze względu na dużą ilość Polaków pracujących w tych krajach. Ciekawe, wakacyjne kierunki należały raczej do rzadkości, dlatego też Bergamo często wybierane było przez tych, którzy za niewielkie pieniądze chcieli dolecieć na przykład na Wyspy Kanaryjskie czy do Maroka.

Lotnisko w Bergamo, czyli nasza brama do Włoch

Oficjalnie lotnisko w Bergamo jest jednym z trzech lotnisk obsługujących Mediolan. Do włoskiej stolicy mody z lotniska bez problemu dojedziemy autobusem, a ok. 50-kilometrowy dystans pokonamy w godzinę. Ceny biletów u przewoźnika Terravision zaczynają się już od 8 euro za przejazd w jedną stronę. Inną opcja może być przejazd autobusem miejskim do Bergamo (o czym piszę nieco niżej), a następnie przejazd do Mediolanu pociągiem. Cenowo wychodzi to bardzo podobnie.

Znacznie szybciej dostaniecie się do Bergamo, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie lotniska. Już zaraz po wylądowaniu będziecie mogli w oddali zobaczyć usytuowaną na wzgórzu najsłynniejszą część miasta.

Stacja kolejowa w Bergamo
Stacja kolejowa w Bergamo. Stąd bez problemu dostaniecie się do Mediolanu czy na przykład do Lecco. Pod warunkiem oczywiście, że nie będzie akurat strajku… 🙂

Jak dojechać do Bergamo?

Z lotniska do Bergamo dojedziecie autobusem linii numer 1. Przystanek bez problemu zauważycie, gdy tylko opuścicie halę przylotów. Są to zwykle, miejskie autobusy. Jednorazowy przejazd z lotniska kosztuje 2,40 euro (bilet na strefę C). Na przystanku znajdują się dwa biletomaty. Można płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Cała podróż trwa jakieś 20 minut.

Dworzec kolejowy w Bergamo. Stąd proponuję Wam rozpocząć zwiedzanie miasta
Dworzec kolejowy w Bergamo. Stąd proponuję Wam rozpocząć zwiedzanie miasta.

(Aktualizacja, 28.09.2021) Warto rozważyć zakup biletu dobowego na całą sieć. Sprawdzi się idealnie w przypadku jednodniowego wypadu. Koszt takiego biletu to 5 euro. Na jednym bilecie dojedziecie z lotniska do miasta, w kierunku odwrotnym, a także bez problemu skorzystacie z kolejki linowo-torowej do zabytkowej części miasta.

Czy warto odwiedzić Bergamo?

Dla wielu podróżnych Bergamo to po prostu lotnisko, z którego od razu udają się w kierunku Mediolanu. W internecie można spotkać się z wieloma opiniami, że małe, urokliwe Bergamo jest lepsze niż Mediolan. Ja nie jestem w stanie tego porównać, gdyż w Mediolanie nie byłem. Chciałem w niedzielę pojechać na kilka godzin do Mediolanu pociągiem, ale strajk pokrzyżował nieco moje plany. Jednakże prędzej czy później na pewno wybiorę się do Mediolanu. Ostatnio na Instagramie jestem wręcz bombardowany zdjęciami z tego miasta, więc chyba czas samemu się także wybrać, by wyrobić sobie własną opinie. 🙂

Tablica odjazdów pociągów na stacji w Bergamo. Wszystkie pociągi odwołane.
Wszystko #Cancellato, czyli nici z wyjazdu do Mediolanu.

Co robić w Bergamo?

W Bergamo proponują Wam wysiąść na przystanku, który znajduje się przed budynkiem dworca kolejowego i tam rozpocząć zwiedzanie. Wyruszcie przed siebie w kierunku zabytkowej części miasta – Città Alta, która znajduje się na wzgórzu. Bez problemu dostrzeżecie tę część miasta z daleka, więc nie będziecie mieć żadnych wątpliwości, w którym kierunku powinniście się udać.

Główna ulica w Bergamo
Główna ulica w Bergamo, która zaprowadzi Was do zabytkowej części miasta Città Alta.

Główna ulica w Bergamo, która zaprowadzi Was do zabytkowej części miasta Città Alta.

Jeśli odstrasza Was spacer na górę to mam dla Was dobrą wiadomość: dolną i górną część miasta łączy kolejka linowo-torowa Funicolare di Bergamo Alta. Jednorazowy bilet na przejazd kosztuje 1,30 euro, czyli tyle samo co zwykły przejazd autobusem w strefie A.

Jeśli korzystacie z biletów dobowych to też bez problemu będziecie mogli z nich skorzystać. Ja z kolejki korzystałem w sobotę w godzinach popołudniowych i nie było wtedy żadnych kolejek. Jednakże w niedzielę kolejka była już całkiem spora.

Na górze polecam Wam zagubić się w wąskich uliczkach zabytkowej części miasta. Dobrym pomysłem jest także rozpoczęcia zwiedzania od szybkiej kawy i czegoś słodkiego w jednej z kafejek, jak na przykład w tej znajdującej się tuż przy stacji kolejki. Z góry możecie także podziwiać piękne widoki. Przy dobrej pogodzie w oddali bez problemu powinniście wypatrzyć także wieżowce z Mediolanu. Natomiast plac miejski Piazza Vecchia będzie świetnym miejscu na Aperolka po zwiedzaniu w jednej ze znajdujących się tutaj knajp.

W tej części miasta znajdziecie jeszcze jedną linię kolejki, która zabierze Was jeszcze wyżej, a widoki stamtąd jeszcze piękniejsze. Pod warunkiem, że traficie na dobrą pogodę. W moim przypadku z widocznością było tak bez szału. Nie było dramatu, ale jednak mogło być nieco lepiej.

Jeśli natomiast Wasz pobyt w tym włoskim miasteczku jest bardzo krótki to polecam Wam wtedy udać się autobusem z lotniska od razu do Città Alta. Ominie Was wtedy podróż kolejką, ale w tej najpopularniejszej części miasta będziecie mieć nieco więcej czasu na zwiedzanie, dodatkową kawę z rogalikiem czy jakiegoś szprycerka. Stamtąd także możecie od razu udać się autobusem z powrotem na lotnisko.

 

Jak dolecieć do Bergamo?

Do Mediolanu Bergamo dolecicie z Polski bez problemu, zarówno na pokładzie samolotów linii Wizz Air, jak i Ryanair. Samoloty węgierskiego przewoźnika zabiorą Was do Bergamo z Gdańska, Katowic oraz Warszawy. Natomiast Ryanair loty z Polski oferuje z Poznania, Krakowa, Warszawy(Modlina), Gdańska, Katowic oraz Wrocławia. Co ciekawe, z Krakowa czy Modlina loty Ryanaira na tej trasie odbywają się codziennie.

Loty z Polski do Bergamo

Na podstawie rozkładu obowiązującego w sierpniu podliczyłem, że do Mediolanu Bergamo Wizz Air oferuje 7 lotów tygodniowo z trzech polskich lotnisk: 3 loty z Warszawy oraz po 2 loty z Gdańska oraz Katowic.

Znacznie więcej rejsów oferuje Ryanair, bo aż 23 tygodniowo: po 7 z Krakowa oraz Modlina, 3 z Gdańska oraz po 2 z Katowic, Wrocławia oraz Poznania.

Pomysły na jednodniowe i weekendowe wypady do Bergamo

W najlepszej sytuacji są osoby z Warszawy i okolic. W sobotę bez problemu możecie zorganizować sobie kilkugodzinny wypad do Bergamo, korzystając z lotu Ryanair z Modlina, a późnym wieczorem wrócić Wizz Airem na lotnisko Chopina. Przykładowa propozycja na sobotę poniżej.

Z innych miast już nieco większe kombinowanie, jeśli chodzi o krótkie wypady. Codzienne loty z Krakowa pozwolą Wam na bardziej elastyczne ustalenie długości pobytu. Jeśli chodzi o wypady typowo weekendowe (sobota – niedziela) to w soboty o całkiem przyjemnej godzinie startuje samolot z Poznania (FR4034 o 11:50), natomiast w niedzielę powroty dostępne są np. do Krakowa (Ryanair) czy Gdańska (Wizz Air).

Ja podczas swojego ostatniego weekendowego wypadu skorzystałem z opcji Poznań – Bergamo – Kraków, z jednym noclegiem w Bergamo. We wrześniu będę testować opcję Poznań – Bergamo – Warszawa (Chopin), z kilkugodzinnym pobytem we Włoszech.

Zdjęcie przed samolotem na lotnisku w Bergamo we Włoszech
Lotnisko w Bergamo zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi latania.

To co, skusisz się na krótki wypad do Bergamo?

Dla mnie Włochy to zawsze dobry pomysł. Bez względu na to, czy jest to wyjazd na kilka godzin, na weekend czy na dłużej. Włochy to jedyny odwiedzony przeze mnie kraj, w którym nie odwiedziłem nigdy restauracji McDonald’s. Także we Włoszech nigdy nie piłem kawy w Starbucksie. Pod względem kulinarnym Italia ma mnóstwo do zaoferowania. Warto wpaść tam chociażby na chwilę, by cieszyć się smakiem pizzy czy włoskiego espresso.

Pizza w Bergamo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via
Copy link