Lotnisko w Dosze to świetny punkt przesiadkowy w przypadku lotów do Azji czy Australii. Również linie lotnicze Qatar Airways to bardzo dobrze oceniany przewoźnik, który bardzo często wybierany jest przez Polaków podróżujących w różne zakątki Azji. W przypadku dłuższej przesiadki warto wziąć pod uwagę krótkie zwiedzanie stolicy Kataru. Tym bardziej że linie Qatar Airways oferują nam taką możliwość w bardzo atrakcyjnej cenie w ramach wycieczki „Doha City Tour”. Czy warto skorzystać z tej wycieczki? Przekonajcie się sami!

Gdy pierwszy raz leciałem liniami Qatar Airways moje przesiadki były zbyt krótkie, by móc skorzystać z tej oferty. Po drugie, przed bardzo długim lotem do Australii raczej nie miałem ochoty na dodatkowe zwiedzanie Kataru. W przypadku lotu powrotnego przesiadka miała miejsce w nocy, więc skorzystanie z oferty Doha City Tour również nie wchodziło w grę. W tym roku natomiast powrót z Singapuru celowo zaplanowałem tak, by w czasie kilkunastogodzinnej przesiadki mieć możliwość zwiedzenia stolicy Kataru w ramach wycieczki Doha City Tour.

Czym jest Doha City Tour?

Doha City Tour to wycieczka, która organizowana jest przez Discover Qatar w ramach której zobaczyć możemy kilka najważniejszych atrakcji w stolicy Kataru. Wycieczka organizowana jest kilka razy dziennie. Cała nasza katarska przygoda zarówno zaczyna się, jak i kończy na lotnisku w Dosze.

Oferta skierowana jest dla wszystkich pasażerów Qatar Airways, których czas między lotami wynosi minimum 6 godzin. Rezerwację można zrobić online na stronie Discover Qatar lub będąc już na lotnisku. Stanowisko Discover Qatar znajduje się w okolicach gate’u A4.

Ile kosztuje Doha City Tour? Jak długo trwa i o której rozpoczynają się wycieczki?

Koszt takiej wycieczki dla jednej osoby to 75 riali katarskich, czyli jakieś 80 złotych. Aktualnie wycieczki rozpoczynają się codziennie wg następującego rozkładu: 8:00, 10:30, 15:00, 18:00, 20:00, 21:30. Cała wycieczka trwa 3 godziny.

Jak wygląda wycieczka Doha City Tour?

Przed rozpoczęciem wycieczki należy zgłosić się do stanowiska Discover Qatar, bez względu na to, czy rezerwowaliśmy wycieczkę online czy też chcemy zrobić to na miejscu. Wg strony organizatora zalecane jest przybycie nie później niż godzinę przed planowanym startem wycieczki. Tak też zrobiliśmy. Co ważne, po wyjściu z samolotu (mam na myśli Wasz pierwszy lot) nie wychodzicie z lotniska samodzielnie, a udajecie się na loty przesiadkowe.

Doha City Tour
Miś to zdecydowanie symbol lotniska w Katarze. Od niego jest już blisko do stanowiska Discover Qatar.

Przez przedstawiciela Discover Qatar zostaniemy odprowadzeni do kontroli paszportowej, gdzie otrzymamy pieczątki do paszportu. Ta sama osoba odbiera nas już po przejściu przez kontrolę i zaprowadzi nas do odpowiedniego autobusu. Kierowca wraz z pilotem zabiorą nas na krótkie zwiedzanie. Na pokładzie każdy otrzyma butelkę wody oraz powitalne ciasteczko. W autobusie przez cały czas działa także darmowe Wi-Fi.

W czasie całej wycieczki czeka nas kilka krótkich postojów. Pierwszy pozwala nam na podziwianie niesamowitej panoramy miasta z charakterystycznymi wieżowcami. Jak to wspomniała pani przewodnik,  skyline ten nie odbiega od tych, które znamy z Nowego Jorku, Sydney czy innych znanych miast świata. Tutaj zatrzymaliśmy się na 10 minut, co zdecydowanie wystarczyło, by zrobić kilka zdjęć.

Następnie zatrzymaliśmy się na krótki przystanek przy meczecie we wiosce kulturalnej Katara. To ciekawe miejsce kulturalne, z amfiteatrem, galeriami sztuki czy teatrem. My jednak mieliśmy tam zbyt mało czasu, by zobaczyć coś więcej poza znajdującym się tam meczetem.

Trzecim przystankiem okazała się być Katarska Perła (The Pearl Qatar), czyli sztuczna wyspa, która powstała w miejscu gdzie kiedyś wydobywano perły. Miejsce bardzo ekskluzywne, choć trzeba przyznać że bardzo przyjemne i z klimatem. Nie brak tu salonów luksusowych marek samochodów, butików znanych projektantów czy prywatnych jachtów. Tutaj także zatrzymaliśmy się na 10-15 minut.

Ostatnim punktem wycieczki był targ Souq Waqif, gdzie mogliśmy spędzić 50 minut. Ten punkt wycieczki przypadł mi chyba najbardziej do gustu, jednak szybko mogłem się zorientować, że 50 minut to zdecydowanie za mało. Wystarczyło czasu na zakup kilku pamiątek i wypicie kawy. Na zjedzenie jakiegoś lokalnego przysmaku w jednej z wielu znajdujących się tam knajp już niestety nie. Co ciekawe, miejsce to nie jest typowym turystycznym targiem. Oprócz turystów możemy spotkać tam wielu miejscowych, co także dodawało temu miejscu klimatu. Tak mi się tam podobało, czas szybko leciał, że… nawet nie zrobiłem żadnego zdjęcia! Musicie uwierzyć mi na słowo!

Doha City Tour

Czy warto skorzystać z wycieczki oferowanej przez Qatar Airways?

Wycieczka jest bardzo krótka, w wybranych miejscach postoje są zaledwie kilkuminutowe, a wiele innych atrakcji widzimy zaledwie przez szybę autokaru. Trzeba jednak przyznać, że w ciągu całej trasy pani pilot opowiada sporo zarówno o Dosze jak i Katarze ogólnie.

Do pewnego momentu bardzo mi się to podobało, ale z czasem zaczynało mnie lekko irytować, jak pokazywano nam kolejny pięciogwiazdkowy hotel czy salon ferrari. Pani trochę jakby próbowała nam pokazać Katar jako najlepszy kraj na świecie, jak i raj dla wszystkich przyjeżdżających tam obcokrajowców do pracy. A to, jak nie od dziś wiadomo, budzi raczej sporo kontrowersji. I oczywiście zrozumiałe jest, że każdy pokazuje swój kraj z jak najlepszej strony, nie ma w tym nic złego. Jednakże tutaj to było takie mocno naciągane i przekoloryzowane w mojej ocenie. Ale to oczywiście tylko moje odczucia.

Co nie zmienia faktu, że wycieczka była ciekawą i niedrogą alternatywą dla siedzenie kilku długich godzin na lotnisku. I zdecydowanie nie żałuję, że się na nią zdecydowałem i polecam każdemu, kogo czeka nieco dłuższa przesiadka na lotnisku w Dosze. Warto także dodać, że niektóre osoby z późniejszymi wylotami z Kataru decydowały się na pozostanie w mieście i powrót na lotnisko we własnym zakresie. Nie było z tym żadnego problemu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *