Tegoroczny pierwszy turniej wielkoszlemowy, czyli rozgrywany w Melbourne Australian Open, już dawno za nami. Miłośnicy tenisa już nieśmiało zaczynają odliczać dni do kolejnego turnieju tej rangi, czyli do Rolanda Garrosa. Do Paryża zdecydowanie łatwiej można dostać niż do australijskiego Melbourne, dlatego też dużo fanów tenisa decyduje się na obejrzenie na własne oczy rywalizacji najlepszych zawodników i zawodniczek właśnie w stolicy Francji. Jak zorganizować sobie samodzielnie wyjazd na turniej Rolanda Garrosa w Paryżu? Ten poradnik Wam w tym pomoże!

Mój ubiegłoroczny krótki pobyt na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu spowodował, że w tym roku po raz kolejny chciałbym udać się do stolicy Francji, by na miejscu móc podziwiać zmagania najlepszych tenisistów i tenisistek w ramach tego wielkoszlemowego turnieju. Mój wpis na blogu z zeszłorocznej wizyty w Paryżu cieszy się dość sporym zainteresowaniem, a kilka osób nawet do mnie pisało prywatnie z pytaniem dotyczącymi samodzielnej organizacji takiego wyjazdu. Postanowiłem więc przygotować nowy wpis z praktycznymi wskazówkami, jak do takiego wyjazdu najlepiej się przygotować.

 

Roland Garros 2023

Turniej główny rozpocznie się 28 maja, natomiast zakończy się 11 czerwca. Tydzień wcześniej, bo 21 maja rozpocznie się turniej eliminacyjny.

Kiedy, gdzie i jak kupić bilety na turniej Roland Garros 2023?

Sprzedaż biletów prowadzona jest online na oficjalnej stronie turnieju. Nie ma możliwości zakupu biletów na miejscu. Proces sprzedaży biletów odbywa się w kilku etapach. Kilka dni temu zakończyła się sprzedaż ofert premium. 8 marca rozpocznie się dystrybucja biletów dla osób niepełnosprawnych. Tydzień później, bo 15 marca bilety będą dostępne dla wszystkich. 

Etapy sprzedaży biletów na wielkoszlemowy turniej Roland Garros 2023. Źródło: https://tickets.rolandgarros.com/en/home

Z mojego zeszłorocznego doświadczenia polecam już wcześniej założyć sobie konto na oficjalnej stronie turnieju z biletami. Dzięki temu zakup biletów w dniu sprzedaży pójdzie Wam znacznie sprawniej. Aby móc zakupić swój bilet, będziecie zapewne musieli odstać swoje w wirtualnej kolejce. Pamiętam, że gdy rok temu kupowałem bilety to liczba osób przede mną była jakaś kosmiczna, jednakże kolejka bardzo szybko się zmniejszała, a ja bez problemu zakupiłem dwa bilety, które potrzebowałem.

Jakie rodzaje biletów można kupić?

Oferta biletów jest bardzo szeroka. Możecie kupić bilety na któryś z głównych kortów na sesję dzienną lub wieczorną. Istnieje także możliwość kupienia biletu całodniowego, zarówno na sesję dzienną, jak i wieczorną. Bilety na korty główne upoważniają Was także do obserwowania zmagań na kortach bocznych.

Tańszą opcją jest wykupienie biletów dziennych na korty boczne. To opcja, z której skorzystałem podczas swojej zeszłorocznej wizyty na turnieju. Dzięki tym biletom możecie oglądać zmagania na wszystkich kortach bocznych. Sami wybieracie, które mecze macie ochotę oglądać. Na kortach tych nie ma numerowanych miejsc, dzięki czemu często możecie obserwować zmagania zawodników i zawodniczek naprawdę z bardzo bliskiej odległości. Opcja polecana szczególnie w początkowej fazie turnieju, kiedy na tych kortach dzieje się dużo.

W ofercie nie brakuje też pakietów kilkudniowych, jak na przykład pakiety na wszystkie mecze półfinałowe czy finały. Poniżej linki do szczegółowej oferty:

Bilety dzienne -> tutaj!

Bilety premium -> tutaj!

Pakiety kilkudniowe -> tutaj!

Ile kosztują bilety na Roland Garros 2023?

Oferta biletów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a co za tym idzie, również ceny biletów są bardzo różne. Poniżej przedstawię Wam kilka przykładowych cen najciekawszych biletów.

Bilety dzienne na korty boczne

Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, jeśli chodzi o możliwość obserwowania zmagań tenisistów i tenisistek podczas tego wielkoszlemowego turnieju. Oficjalnie ceny najtańszych biletów zaczynają się od 10 euro, jednakże dostępne są one dla osób poniżej 25 roku życia. Dodatkowo, nie są one dostępne w początkowej fazie turnieju, czyli wtedy, kiedy na kortach bocznych dzieje się tak naprawdę najwięcej. Osoba powyżej 25 roku życie najtańszy bilet na korty boczne może kupić za 20 euro, natomiast cena biletów normalnych w pierwszych dniach turnieju to 39 euro. Szczegółowy cennik biletów na korty boczne znajdziecie tutaj.

Kort Philippe’a Chatrier

Największy kort, który może pomieścić ponad 15 tysięcy kibiców. Ceny biletów na sesję dzienną rozpoczynają się od 45 euro, natomiast na sesję wieczorną od 40 euro. Natomiast jeśli interesuje Was pakiet sesja dzienna + wieczorna, to w tym przypadku ceny zaczynają się od 70 euro. Oczywiście w przypadku głównych kortów, najtańsze bilety dostępne są w początkowej fazie turnieju. Ceny też różnią się w zależności od strefy, w której siedzimy.

Na przykład, w poniedziałek, drugiego dnia turnieju, gdy rozgrywane są mecze pierwszej rundy ceny w sesji dziennej wyglądają następująco: strefa Gold, czyli ta najbliżej kortu – 100 euro, bilety kat. 1 – 85 euro, bilety kat. 2 – 70 euro, a bilety kat. 3, czyli w najbardziej oddalonych miejscach – 50 euro. Bilety łączone na sesję dzienną i wieczorną tego samego dnia to natomiast wydatek odpowiednio 150, 125, 100 lub 75 euro.

Kort Suzanne-Lenglen

Kolejny z większych kortów tego tenisowego kompleksu. Tutaj również posłużę się przykładowymi cenami na drugi dzień turnieju, kiedy to w dalszym ciągu rozgrywane są mecze pierwszej rundy gry pojedynczej pań i panów. Najdroższa kategoria biletów to miejsca w boksach, których cena tego dnia to 215 euro. Bilety kategorii pierwszej to wydatek 95 euro, kategorii drugiej – 70 euro, natomiast za miejsca kategorii trzeciej zapłacić musimy 55 euro.

Warto także wspomnieć, że od 6 czerwca kort Suzanne-Lenglen traktowany jest jako kort boczny. Szczegółowy cennik biletów na ten konkretny kort znajdziecie tutaj!

Magda Fręch podczas ubiegłorocznego turnieju Roland Garros. W tle kort Suzanne-Lenglen.
Magda Fręch podczas ubiegłorocznego turnieju Roland Garros. W tle kort Suzanne-Lenglen.
Kort Simonne-Mathieu

Na tym korcie bilety dostępne są tylko w jednej kategorii. W drugim dniu turnieju za obserwowanie zmagań na tym korcie za bilet będzie trzeba zapłacić 65 euro. Co ciekawe, od tegorocznej edycji miejsca w górnej części stadionu dostępne będą dla wszystkich. Oznacza to, że nie będą one numerowane i dostępne będą dla wszystkich osób, także tych posiadających bilety tylko na boczne korty.

Szczegółowy cennik biletów na kort Simonne-Mathieu znaleźć możecie tutaj!

Jak dolecieć do Paryża na turniej Roland Garros 2023?

Samolot to zdecydowanie najlepszy sposób, by szybko i sprawnie znaleźć się w stolicy Francji, by tam na miejscu móc podziwiać zmagania najlepszych tenisistów i tenisistek świata. Obecnie aglomeracja paryska obsługiwana jest przez trzy międzynarodowe porty lotnicze. Poniżej krótka charakterystyka tych lotnisk oraz propozycje, jak można na nie dolecieć.

Port lotniczy Charles de Gaulle (CDG)

Główny hub przesiadkowy linii Air France, jedno z największych lotnisk w Europie. Bezpośrednio z Polski dostaniemy się tutaj Polskimi Liniami Lotniczymi LOT (bezpośrednio z Warszawy lub z portów regionalnych, z przesiadką w WAW) oraz Air France (z Warszawy oraz Krakowa).

Koszt biletu LOT-em z Warszawy to  ok. 800zł za lot w dwie strony. Troszkę więcej zapłacimy wylatując z portów regionalnych, z przesiadką na lotnisku Chopina w Warszawie. W przypadku Air France również musimy się z liczyć z kwotą rzędu 700 złotych. W przypadku narodowego przewoźnika Francji, czasem korzystniej wychodzi lot z przesiadką w Amsterdamie, jak na zdjęciu poniżej.

Loty na lotnisko Charles de Gaulle obsługiwane są w większości przez przewoźników tradycyjnych, co zazwyczaj wiąże się z wyższymi cenami za bilety, choć nie zawsze. W przypadku LOT-u, warto zaglądać na ich stronę w środy, kiedy to co tydzień ma miejsce promocja „Szalona Środa”, w której kilka kierunków dostępnych jest w niższych cenach. Może akurat trafi Wam się Paryż. 🙂

Co ciekawe, z Polski na główne lotnisko Paryża lata także tani przewoźnik Easy Jet. W maju loty odbywają się aż 6 razy w tygodniu, z wyjątkiem sobót. Jednakże aktualne ceny na turniejowe terminy również nie rozpieszczają.

Lotnisko Beauvais (BVA)

Paryż-Beauvais to lotnisko doskonale znane wszystkim miłośnikom taniego latania. Bilety do Beauvais często możemy kupić w bardzo niskich cenach, jednakże w tym przypadku musimy pamiętać o dość drogim i długim dojeździe do miasta. Bilet autobusowy w jedną stronę kosztuje obecnie 16,90 euro. Kupując od razu bilet w dwie strony zapłacimy 29,90 euro. Bilety kupić możemy tutaj.

Obecnie Wizz Air oferuje zaledwie dwa loty w tygodniu z Polski na to lotnisko – jest to realizowane we wtorki oraz soboty połączenie z Gdańska. Znacznie szerszą ofertę na lotniskom Beauvais ma Ryanair, który lata tutaj aż z 5 polskich lotnisk: z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy (Modlina) oraz Wrocławia. Ceny najtańszych biletów w jedną stronę wahają się obecnie w przedziale 200-300 złotych.

Lotnisko Orly (ORY)

Port lotniczy z bardzo dobrym dojazdem do centrum miasta. Obecnie bezpośrednio z Polski można się tam dostać z Warszawy dzięki liniom lotniczym Wizz Air. Sam skorzystałem z tego połączenia w ubiegłym roku i uważam to za najlepszy wybór z kilku powodów.

Po pierwsze, połączenie realizowane jest codziennie, dzięki czemu jesteście bardziej elastyczni podczas planowania swojej wizyty na kortach Rolanda Garrosa. Lot z lotniska Chopina startuje wcześnie rano. Ja rok temu po przylocie do Francji pojechałem do hotelu by się przepakować i zostawić plecak, a stamtąd od razu na korty, dzięki czemu zaoszczędziłem na jednym noclegu – zamiast przylecieć dzień wcześniej to przyleciałem w dniu turnieju. A dzięki bliskiej lokalizacji lotniska od miasta udało mi się całkiem szybko dotrzeć na korty, mając praktycznie cały dzień turniejowych zmagań przed sobą.

Obecnie ceny na to połączenie uważam, że są bardzo atrakcyjne i to zarówno na loty tam, jak i z powrotem. Warto wziąć je pod uwagę podczas planowania Waszej podróży do Paryża. Zresztą, sami zobaczcie.

Jeśli macie problem z doborem najlepszych połączeń lotniczych lub macie jakieś wątpliwości, zawsze możecie do mnie napisać, a postaram się coś doradzić. 🙂

Gotowi na Roland Garros 2023?

W momencie pisania tego tekstu do turnieju pozostało 77 dni. Nie wiem jak Wy, ale ja już się nie mogę doczekać. Nie mam jeszcze stuprocentowej pewności, że będę mógł w tym roku do Paryża również polecieć, ale na pewno będę próbować. Jeśli się uda, to w tym roku chciałbym jeden dzień przeznaczyć wyłącznie na korty boczne, natomiast drugiego dnia chciałbym spędzić trochę czasu na korcie Philippe’a Chatrier. Czy się uda? Zobaczymy! A wy jakie macie plany na tegoroczny turniej Roland Garros?

Kto wie, być może uda nam się gdzieś na kortach spotkać i razem pokibicować naszym tenisowym ulubieńcom? 🙂

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, czy wizyta na kortach w Paryżu to dobry pomysł, to zachęcam Cię do przeczytania mojej relacji z zeszłorocznej wizyty na kortach Rolanda Garrosa. Być może to Cię przekona! 🙂

Szukasz noclegu w Paryżu? Zajrzyj na booking.com!

Uważasz, że wpis jest przydatny? Udostępnij go i podziel się z tymi, którzy również mogą go potrzebować podczas planowania swojego wyjazdu na turniej Rolanda Garrosa! 🙂

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via
Copy link