Pomysł, by to właśnie Malta została kolejnym odwiedzonym przeze mnie krajem, zrodził się dość spontanicznie. Ze względu na spore cięcia w zimowej siatce połączeń wybór nie był zbyt wielki. Postawiłem na Maltę, gdyż nigdy tam jeszcze nie byłem oraz liczyłem na całkiem przyjemne temperatury w styczniu. Jak się później okazało – nie rozczarowałem się ani trochę. Dlatego dzisiaj przygotowałem dla Was wpis z praktycznymi informacjami, które mogą Wam się przydać podczas planowania wypadu na tę maleńką wyspę na Morzu Śródziemnym.

Po mojej wizycie na Malcie mogę śmiało stwierdzić, że to obecnie bardzo popularny kierunek wśród Polaków. Język polski usłyszeć można było bardzo często. Przeglądając Instagrama również co chwilę trafiam na relacje z Malty, więc zdecydowanie coś w tym jest. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że temperatury w granicach 10-15 stopni to bardzo przyjemne warunki do eksplorowania wyspy. Dodając do tego wszechobecne palmy oraz niższe cenny niż w sezonie otrzymujemy idealny przepis na zimowe dni.

Valette - stolica Malty
Stolica Malty, czyli Valetta. To właśnie tutaj rozpocząłem zwiedzanie tej uroczej wyspy!

Malta: jak dolecieć?

Obecnie nie ma większych problemów, by bezpośrednio z Polski polecieć na Maltę. Zarówno Wizz Air, jak i Ryanair mają w swojej ofercie przeloty na tę przeuroczą wyspę z 6 polskich lotnisk. Co więcej, bilety upolować można często w bardzo atrakcyjnych cenach, w szczególności teraz, poza wysokim sezonem.

Podejście do lądowania na lotnisku w Malcie
To podejście do lądowania było naprawdę dobrą zapowiedzią tego, co czeka mnie na Malcie!

Loty Wizz Air na Maltę

Jeśli chodzi o węgierskie linie, bezpośrednie loty na Maltę realizowane są obecnie tylko z lotniska Chopina w Warszawie – rejsy odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz soboty. Jednakże już od marca częstotliwość lotów na tej trasie wzrośnie do 3 – dodatkowa rotacja zaplanowana została w czwartki.

Kolejną dobrą informacją jest fakt, że na Maltę będziemy mogli także polecieć z Katowic od 29 marca, czyli wraz z wejściem letniego rozkładu w życie. Początkowo loty odbywać będą się dwa razy w tygodniu – we wtorki oraz soboty, jednakże w szczycie sezonu, a dokładnie 16 czerwca, pojawi się dodatkowy lot czwartkowy.

Loty Ryanair na Maltę

Jeszcze ciekawiej prezentuje się siatka lotów Ryanaira na Maltę z Polski, gdyż połączenia dostępna są aż z 5 polskich lotnisk: z Modlina, Poznania, Wrocławia, Gdańska oraz Krakowa. Tutaj również w sezonie letnim możemy spodziewać się zwiększonej częstotliwości na lotach na Maltę.

Gdańsk:

Obecnie: 2 loty tygodniowo – w czwartki oraz niedziele

W sezonie letnim: 3 loty tygodniowo – w poniedziałki, środy oraz niedziele

Kraków:

Obecnie: 2 loty tygodniowo – w poniedziałki oraz piątki

W sezonie letnim: 2 loty tygodniowo – w poniedziałki oraz piątki (bez zmian)

Warszawa (Modlin)

Obecnie: 3 loty tygodniowo – we wtorki, czwartki oraz soboty

W sezonie letnim: 3 loty tygodniowo – we wtorki, czwartki oraz soboty (bez zmian)

Wrocław

Obecnie: 2 loty tygodniowo – we wtorki oraz soboty

W sezonie letnim: 3 loty tygodniowo – w środy, piątki oraz niedziele

Poznań

Obecnie: 2 loty tygodniowo – we wtorki oraz soboty

W sezonie letnim: 3 loty tygodniowo – w poniedziałki, piątki oraz niedziele

 

Także jak widzicie, Ryanair oraz Wizz Air w szczycie sezonu letniego będą z Polski oferować aż 20 połączeń tygodniowo na Maltę z 7 polskich lotnisk. W porównaniu z obecnym rozkładem zimowym to wzrost oferowania o ponad 33%.

Jak dojechać z lotniska?

Niewątpliwie jednym z dużych plusów Malty jest bardzo łatwy dojazd z lotniska do miasta. Autobusem z lotniska bez problemu dojedziecie zarówno do Valetty, jak i do St. Julians (po maltańsku – San Giljan). Gdziekolwiek nie pojedziecie, za bilet zapłacicie jedyne 1,50 euro!* Więcej o komunikacji miejskiej napiszę nieco niżej. Na lotnisku zwróćcie uwagę na to, że przed terminalem znajdują się dwa stanowiska autobusowe: z jednego dojedziecie do Valetty, natomiast z drugiego do St. Julians.

Lotnisko na Malcie, przystanek autobusowe przed terminalen
Przystanek autobusowy bez problemu znajdziecie, gdy tylko wyjdziecie z lotniska. Dojedziecie stąd bez problemu zarówno do Valetty, jak i do St. Julians.

Gdzie się zatrzymać?

Ze względu na swój udział w programie lojalnościowym hotelowej sieci Accor postanowiłem zatrzymać się w St. Julians, gdyż jedyny hotel należący do Accora znajduje się właśnie tam. Czy to był dobry wybór?

Takie poranki w styczniu to ja rozumiem!

Osobiście uważam, że tak! Zarówno ze względu na hotel jak i ogólnie okolicę. Hotel Mercure, na który zdecydowałem się oferował wspaniały widok na zatokę Spinola. Poranna kawa na balkonie z takim widokiem smakowała niesamowicie! Latem do dyspozycji jest także basen na dachu! Dodatkowo hotel znajduje się w bliskim sąsiedztwie przystanku autobusowego, dzięki czemu przemieszczanie się po Malcie jest bardzo łatwe.

Widoki z hotelu Mercure w St. Julians
Zatoka Spinola widziana z hotelowego dachu z basenem.
Latem w hotelu działa także basen na dachu. <3

Jeśli chodzi o samo St. Julians to bez wątpienia jest to miejsce, w którym bez problemu znajdziecie mnóstwo dobrych restauracji czy innych atrakcji. Poza sezonem było tam bardzo przyjemnie. Obstawiam jednak, że w sezonie jest tam zapewne nieco tłoczniej i głośniej, więc myślę że wybierając się tam latem trzeba to pewnie wziąć pod uwagę.

Pamiętajcie zawsze by pomachać, jeśli chcecie, aby autobus się Wam zatrzymał! 🙂

Komunikacja miejska na Malcie

Sieć autobusów na Malcie jest bardzo dobrze rozwinięta. Praktycznie wszędzie bez problemu dojedziemy autobusem. Autobusy jeżdżą dość często, jednakże planując zwiedzanie wyspy tym środkiem transportu polecam dobre zaplanowanie tego. O ile autobusy jeżdżą często, nie są drogie, to jednak trzeba mieć na uwadze, że podróż z punktu A do punktu B potrafi zająć sporo czasu. Trasa z pod hotelu do terminala promowego ciągnęła się w nieskończoność. Biorąc dodatkowo pod uwagę wszystkie zakręty i wzniesienia po drodze, może to być długa i ciężka podróż dla osoby z chorobą lokomocyjną.

Valetta - stolica Malty.
Valetta – stolica Malty. To tutaj znajduje się ogromny dworzec autobusowy, z którego dojedziecie praktycznie w każdy zakątek wyspy.

Koszt jednorazowego przejazdu to 1,50 euro poza sezonem, natomiast w sezonie za przejazd musimy zapłacić 2,50 euro. Ja tuż po przylocie na Maltę kupiłem kartę na przejazdy w automacie, którą bez problemu doładowywałem przez aplikację. Jednorazowe bilety bez problemu kupicie także u kierowcy. Jeśli chcecie płacić gotówką to należy jednak pamiętać o tym, by mieć odliczoną kwotę. Sporym ułatwieniem na Malcie jest także to, że za transport miejski zawsze płacicie zawsze taką samą kwotę, bez względu na to gdzie jedziecie. Nawet na lotnisko.

Więcej o transporcie miejskim na Malcie i rodzajach biletów przeczytać możecie tutaj!

Jak dostać się na Gozo?

Gozo to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Malty, którą koniecznie trzeba uwzględnić podczas swojej wizyty w tym kraju! To maleńka wysepka, uznawana często za młodszą siostrę głównej wyspy, którą cechuje ciekawa zabudowa i znacznie spokojniejszy i bardziej sielski klimat.

Z St. Julians do przystani promowej bezpośrednio dojechać możecie autobusem linii 222. Polecam polować w autobusie na jakieś miejsca siedzące, gdyż przejazd trwa prawie godzinę. Jeśli chodzi o prom to bilet w dwie strony kosztuje 4.65 euro.

Prom z Malty na Gozo
Wycieczka z Malty na Gozo to obowiązkowy punkt gdy jesteśmy na Malcie!

Podsumowanie

Malta to świetny kierunek zarówno na kilkudniowy wypad, czy nieco dłuższe wakacje! Poza sezonem zapewne unikniecie tłumów oraz zaoszczędzicie trochę euro, chociażby na transporcie miejskim. Latem natomiast będziecie mogli wskoczyć do lazurowej wody i cieszyć się słońcem. Nie powiem, mnie to bardzo przekonuje, by w najbliższym czasie wrócić jeszcze raz na Maltę! Nie bez powodu zostawiłem sobie Blue Lagoon na kolejny raz… . 🙂

To co, kiedy wybieracie się na Maltę? A może już byliście i chcecie podzielić się swoimi wrażeniami? 🙂

 

 

Komentarze

  • FUKO
    Odpowiedz

    Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

    • Mateusz
      Odpowiedz

      Bardzo się cieszę! Również pozdrawiam i samych przyjemnych wypraw życzę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *