Loty krajowe w Polsce nie są może jeszcze tak bardzo popularna, jak ma to chociażby miejsce w Norwegii, gdzie ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu samolot jest doskonałym środkiem transportu. W Polsce loty krajowe to przede wszystkim połączenia LOT-u, dzięki którym pasażerowie z portów regionalnych bez problemu mogą przesiąść się w Warszawie na rejsy europejskie czy dalekodystansowe. Jednakże również tanie linie lotnicze, a żeby być dokładnym – Ryanair, oferują nam kilka tras po Polsce. W tym poście pokaże Wam, jakie loty krajowe Ryanair zaoferuje nam tego lata. 

Największą popularnością loty krajowe cieszą się w krajach o dużej powierzchni, co nie jest żadnym zaskoczeniem. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny czy Australia ze względu na spore odległości samolot to najlepszy środek transportu do przemieszczania się między największymi miastami. Spójrzmy chociażby na poniższe zdjęcie ruchu lotniczego nad Australią, która aktualnie przyjmuje bardzo ograniczoną liczbę samolotów pasażerskich z zagranicy, z wyjątkiem Nowej Zelandii. Mimo to, ruch nad krajem wcale nie jest znikomy. A wszystko to za sprawą właśnie lotów krajowych.

https://www.flightradar24.com/-23.25,139.5/4

Loty krajowe w Europie

Jednakże również w Europie są kraje, gdzie loty krajowe cieszą się sporą popularnością. Do grupy tych krajów z pewnością możemy zaliczyć Norwegię, gdzie specyficzne ukształtowanie terenu sprawia, ze to właśnie samolot sprawdza się najlepiej w podróży pomiędzy norweskimi miastami. Dlatego też nie dziwi szeroki wachlarz przewoźników, którzy tego typu rejsy oferują: SAS, Norwegian, Wideroe, a od pewnego czasu także Wizz Air, który w momencie gdy podróżowanie pomiędzy różnymi krajami w Europie było mocno utrudnione postanowił otworzyć swoje bazy w Norwegii, skąd oferuje loty krajowe.

Na podobny ruch Wizz Air zdecydował się również we Włoszech, gdzie również popyt na tego typu przewozy jest duży, co wcześniej zauważył także Ryanair, który również oferuje loty krajowe we Włoszech.

Ryanair i trasy krajowe w Polsce – gdzie polecimy?

Niektórzy z Was jeszcze pewnie pamiętają, że był taki moment, kiedy Ryanair obsługiwał trasy krajowe z Wrocławia czy Gdańska do Warszawy. Mało tego, loty te potrafiły odbywać się nawet 3 razy dziennie, a bilety czasami kosztowały 9zł. Sam kilka razy miałem okazję skorzystać z tych lotów. W szczególności jeden lot zapadł mi w mocno w pamięci. Gdy poleciałem z Wrocławia do Warszawy (na lotnisko Chopina, tak!) specjalnie po to, by zobaczyć Airbusa A380 linii Emirates. Co mi się udało już podczas wysiadania z samolotu. 🙂

Aktualnie wspomniane wyżej przeze mnie loty to już historia. Temat kilka razy powracał, ale raczej nie zapowiada się, by te połączenia miały w najbliższym czasie powrócić do siatki Ryanaira. Jednakże to nie oznacza, że przewoźnik totalnie zaniedbał rynek polskich lotów krajowych, gdyż obecnie możliwe są rejsy na kilku trasach. Specjalnie dla Was przeanalizowałem cały rozkład na stronie przewoźnika. Poniżej znajdziecie wszystkie oferowane w tym sezonie połączenia krajowe.

Kraków – Szczecin

Trasa, która zainaugurowana zostanie już 2 maja, a loty na niej odbywać się będą 2 razy w tygodniu. Co ciekawe, na chwile obecną to połączenie znajduje się nie tylko w rozkładzie letnim, ale także w tym zimowym. Trzymam kciuki, by rzeczywiście tak było. 🙂 Szczegóły tego połączenia znajdziecie poniżej.

Dni tygodnia: czwartki oraz niedziele (w aktualnym letnim rozkładzie)

W czwartki:

Wylot z Krakowa: FR9507 6:00 – 7:10

Powrót ze Szczecina: FR9508 7:40 – 8:45

W niedziele:

Wylot z Krakowa: FR9507 12:45 – 13:55

Powroty ze Szczecina: FR9508 14:25 – 15:30

Lot wg strony przewoźnika potrwa godzinę i pięć minut. Co ciekawe, 18 maja oraz 25 maja można znaleźć w systemie dwa dodatkowe loty we wtorek – loty odbywają się wg takiego samego rozkładu jak te czwartkowe.

Godzinny lot to chyba bardzo ciekawa alternatywa dla długiej podróży pociągiem, czyż nie? 🙂

Zestawienie przykładowych połączeń kolejowych ze Szczecina do Krakowa.
Przykładowe połączenia kolejowe ze Szczecina do Krakowa. Samolot wydaje się być ciekawą alternatywą.

Kraków – Gdańsk

Kolejna trasa krajowa, która już obsługiwana jest przez tego przewoźnika. Aktualnie to dwa loty tygodniowo: w poniedziałki oraz piątki, jednakże już od lipca w rozkładzie znajduje się także trzeci lot. Tutaj również wygląda na to, że trasa ta ma mieć charakter całoroczny.

Dni tygodnia: poniedziałki oraz piątki

Wylot z Krakowa: FR237 21:40 – 22:50

Powrót z Gdańska: FR238 23:15 – 00:25

 

Od 7 lipca także w środy wg następującego rozkładu:

Wylot z Krakowa: FR9507 20:35 – 21:45

Powrót z Gdańska: FR9508 22:10 – 23:20

Wrocław – Gdańsk

Dwa połączenia w tygodniu przez cały letni rozkład, które połączą stolicę Dolnego Śląska z Gdańskiem. Pierwszy loty (po przerwie, bo to połączenie było już wcześniej obsługiwane) odbędzie się 1 maja!

Wyloty we wtorki

Wylot z Wrocławia: FR4105 6:45 – 7:45

Powrót z Gdańska: FR4106 8:15 – 9:15

Wyloty w soboty:

Wylot z Wrocławia: FR4105 6:00 – 7:00

Powrót z Gdańska: FR4106 7:25 – 8:25

Wrocław – Olsztyn

Typowo wakacyjna trasa krajowa, która dostępna jest jedynie w rozkładzie letnim, zaczynając od 2 lipca. Dwa loty w tygodniu zaplanowane zostały tak, by można było na Mazury wyskoczyć na nieco przedłużony weekend.

Wyloty w poniedziałki:

Wylot z Wrocławia: FR4694 13:30 – 14:35

Powrót z Olsztyna: FR4695 15:00 – 16:05

Wyloty w piątki:

Wylot z Wrocławia: FR4694 17:35 – 18:40

Powrót z Olsztyna: FR4695 19:05 – 20:10

Ryanair i trasy krajowe w Polsce – ceny?

Najtańsze bilety zaczynają się od 39zł za lot w jedną stronę. Mowa tutaj oczywiście o najtańszej taryfie, w ramach której na pokład zabrać możemy tylko mały bagaż podręczny. Jak wyglądają dopłaty do wyższych taryf zobaczyć możecie poniżej.

Nieco droższa się wydaje być trasa z Wrocławia do Olsztyna. Tutaj większość biletów kosztuje aktualnie 81 lub 103zł, choć można znaleźć też pojedyncze daty w cenie 59zł. Jeśli chodzi o Kraków – Gdańsk to można znaleźć sporo biletów po 54 czy 60zł. Na trasie ze Szczecina do Krakowa również bilety po 39zł można dostać w wybranych datach.

Czy tanie loty krajowe będą cieszyć się powodzeniem?

Loty krajowe, które zaoferuje nam Ryanair podczas tegorocznego sezonu letniego, to 4 wspomniane wyżej trasy. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to nie wiele. Osobiście jednak uważam, że jest to świetne uzupełnienie krajowej siatki lotów polskiego LOT-u. Co ważne, wszystkie połączenia, które oferuje Ryanair odbywają się bezpośrednio pomiędzy lotniskami regionalnymi, z pominięciem Warszawy. W przypadku LOT-u jest zupełnie odwrotnie. Chcąc lecieć z Poznania do Rzeszowa musimy lecieć z przesiadką w Warszawie. W ostatnim czasie na takich lotach często można trafić na ceną w okolicach 200zł za te dwa odcinki lotu, co w przypadku regularnego przewoźnika należy uznać za dobrą cenę. Tym bardziej, że przy krótkiej przesiadce czas podróży jest naprawdę atrakcyjny, jeśli porównamy to z podróżą pociągiem.

Sam ostatnio miałem okazję skorzystać z usług LOT-u na trasie z Poznania do… Wrocławia. Wiem, że brzmi to bardzo absurdalnie. W tym przypadku nie było ani taniej, ani szybciej, ale tutaj był konkretny cel tego lotu, który każdy miłośnik latania pewnie zrozumie. O czym dokładnie mowa? Odnośnik poniżej… . 🙂

Warte dodania jest także to, że w sezonie letnim również Rzeszów zyska dwie trasy krajowe. Loty do Szczecina oraz Gdańska oferowane będą przez Polskie Linie Lotnicze LOT. To dwie z trzech tras polskiego przewoźnika, które oferowane są z pominięciem Warszawy. Trzecia trasa to Kraków – Gdańsk.

Również należy zwrócić uwagę na fakt, że podróże zagraniczne w większości w dalszym ciągu będę wiązać się z koniecznością posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. To może spowodować, że mnóstwo osób zdecyduje się na wakacje w kraju. Wtedy połączenia do Gdańska czy na Mazury mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

A jakie jest Wasze zdanie na temat lotów krajowych w Polsce? Czy połączenia, które realizować będzie Ryanair okażą się sukcesem? Cieszycie się, że loty krajowe w Polsce zaoferuje także Ryanair? Zamierzacie na którejś z tych tras podróżować? A może macie już bilety? Dajcie znać w komentarzach!

***

Wszystkie dane dotyczące lotów pochodzą z systemów rezerwacyjnych przewoźników i mają charakter jedynie orientacyjny. Za wszelkie zmiany w rozkładach lotów nie odpowiadam. Najbardziej aktualne rozkłady lotów znajdziecie zawsze na oficjalnych stronach poszczególnych przewoźników. Tam także odsyłam Was w celu zakupu biletów. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *